30 AĞUSTOS ZAFERİ’NİN 100. YILI

  • Eklenme Tarihi :31.08.2022 | 13:06

Sabah saatlerinde Atatürk anıtında düzenlenen törenle başlayan kutlamalar, Antakya’nın Gündüz Caddesinde düzenlenen resmi geçit töreni ile devam etti.

30 AĞUSTOS ZAFERİ’NİN 100. YILI

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 26 Temmuz 1922'de başlayan ve 30 Ağustos'ta büyük bir zaferle taçlandırdığı Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi 100. Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Hatay’da da büyük bir coşku ile kutlandı. 30 Ağustos Zafer Bayramı Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Tören Hatay Valisi Rahmi Doğan, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Tarık Çetin ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın anıta çelenk sunması ile başladı. Saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törende anıt şeref defterini imzalayan Hatay Valisi Rahmi Doğan, anıt şeref defterine şunları yazdı;

“Aziz Atatürk, Yurdumuzun dört bir yanının işgal edildiği bir ortamda, milletimizin birlik ve kardeşlik ruhu içinde verdiği kutsal bir mücadele sonucu elde edilen, 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılında, sizin ve kahramanlarımızın manevi huzurlarınızdayız. 30 Ağustos; esaret zincirine vurularak yok edilmek istenen bir milletin ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek başlattığı ve yedi düvele karşı verdiği destansı mücadelenin zaferle taçlandığı gündür. Malazgirt Meydan Muharebesi'nde kazandığı zaferle Anadolu'yu vatan yapan asil Türk milleti, 30 Ağustos günü kutsal vatan toprağını ele geçirmek isteyen düşmanı bertaraf ederek Anadolu'nun ebediyen bir Türk yurdu olarak kalacağını tüm dünyaya ilan etmiştir. 30 Ağustos Zaferi, önemli bir askeri başarı olmanın yanı sıra milletimizin sarsılmaz azminin, sahip olduğu üstün iradenin, vatan ve millet sevgisinin, eşsiz kahramanlığın, güçlü birlik ve beraberliğin de unutulmaz sembolüdür. Bu zafer; bütün yokluklara, imkânsızlıklara rağmen yüreği vatan sevgisi ve imanla dolu ordumuzun, milletle kenetlenerek gösterdiği büyük kahramanlıkların ve şanlı mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferdir. Bu eşsiz zaferin mimarı başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, mukaddes değerler uğruna kahramanca şahadete yürüyen tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun. Atatürk anıtında düzenlenen törenin ardından Hatay Valisi Rahmi Doğan, Valilikte tebrikleri kabul etti.  Hatay Valisi Rahmi Doğan, Garnizon Komutan Vekili Piyade Tarık Çetin ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş’ın tören arabası üzerinden vatandaşların bayramlarını kutlamaları ile başladı.  Saygı Duruşu’nun ardından hep birlikte İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törende Serinyol Necati Oflazoğlu Ortaokulu Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ardından Piyade Teğmen Tolga Beyazıt günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Beyazıt yaptığı konuşmasında Türk milletinin yokluklara rağmen, kendi imkanları ile kurduğu ordunun Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde vatanın savunulması ve milletin bağımsızlığı için Kurtuluş mücadelesini verdiğini ve muzaffer olduğunu söyledi. 100 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması için bütün engellerin ortadan kaldırılmasını sağlayan 30 Ağustos Zaferi ile yüce Türk Milleti’nin en zor koşullarda dahi mucizeler yaratabildiğini, istiklal ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ispat ettiğini belirten Teğmen Beyazıt, “Kurtuluş savaşının inanılmaz yanı ağır koşullara rağmen ve 1. Dünya savaşının alevleri sönmeden, milletin ya istiklal ya ölüm parolası ile silaha sarılarak 3.5 yıl süren bir harbe girmesi ve bu harpten zaferle çıkabilmesidir.” Teğmen Beayazıt’ın yaptığı konuşmanın ardından tören resmi geçit töreni ile sona erdi. Geçit törenine okullar, askeri birlikler ve Hatay Emniyet Müdürlüğü’nün motorize ekipleri katıldı. (Haber Merkezi)