11. ULUSLARARASI ANTAKYA FİLM FESTİVALİ

  • Eklenme Tarihi :06.10.2023 | 12:11
  • Muhabir :

HABER MERKEZİ

11. ULUSLARARASI ANTAKYA FİLM FESTİVALİ

Uluslararası Antakya Film Festivali tanıtım toplantısı 5 Ekim 2023 Perşembe günü Feshane Artİstanbul'da yapıldı. Festival koordinatörü Atakan Metin'in açılış konuşmasının ardından, festival başkanı Mehmet Oflazoğlu'yla birlikte oldu; festivale ve filmlere ilişkin ayrıntılar görsel sunumlarla aktarıldı.

 

METİN “İLK DEFA BİR FESTİVAL, EN KONFORSUZ BUNUNLA BERABER EN İYİLEŞTİRİCİ DURUMU VAAD EDİYOR”

'Antakya Varsa Ben de Varım' mottosuyla yapılacak festivalin hangi şartlarda gerçekleştirileceği aktarılan festival koordinatörü Atakan Metin “Festivale gelmek isteyenler öncelikle alıştıkları günlük konforlarını unutmalılar. Empatiyi yerinde yapmak için çok iyi bir fırsat. Uzaktan destek, iyi niyet gösterisi hepsi makul ancak durumu yerinde görmek isteyenler, emin olun çok farklı dönecekler kendi rutinlerine. Film festivali standartlarını elde ettikten sonra tamamlamaya çabalıyoruz ancak bu yıl özel Antakya'ya sanatla, sinemayla şifalanmaya devam ediyor. İlk defa bir festival, en konforsuz bununla birlikte en iyileştirici durumu vaad ediyor” dedi. Metin, saha organizasyonunu yapan CefWorks ekibine, Antakya'ya basın ulaşımını sağlayan Datassist'e, sektörel buluşmaların öncüsü Prof Dr Emin Önder'e,

OFLAZOĞLU: “FİLM GÖSTERİMLERİ KONTEYNER KENTLERDE VE ÇADIR YERLEŞKELERİNDE”

Festival Başkanı Mehmet Oflazoğlu yaptığı konuşmada film gösterimleri ve etkinlikler hakkında şu bilgileri verdi: “Filmlerimiz Koç Konteyner Kent Amfi Sahne, Koç Konteyner Kent Kongre Salonu, Dostlar Yerleşkesi / Serinyol, Zübeyde Hanım Konteyner Kent / Samandağ, Tmmob Sosyal Etkinlikler Çadırı İskenderun da gerçekleştirilecek.

ETKİNLİKLER: "ZEYNEP ÖYKÜ ARP KONSERİ VE UÇANELLER KUKLA TİYATROSU"

Etkinliklerimiz ise; Açılış töreni ve Ödül töreni Koç Konteyner Kent, Uçaneller Kukla Tiyatrosu Koç Konteyner Kent, Zeynep Öykü Arp Konseri Dostlar Yerleşkesi / Serinyol, "Senaryoda 'Tip ve Karakter' Atölyesi / Dr. Ersin Aycan (İnönü Üniversitesi radyo, televizyon ve sinema bölümü) Koç Konteyner Kent', Teoman Kumbaracıbaşı Konseri Koç Konteyner Kent' ise ertelenecek.

FESTİVALDE BİR İLK: “SEKTÖREL BULUŞMALAR”

Festivalin 11'inci yılında ilk defa sektörel buluşmalar kaydeden Oflazoğlu'na ayrıntılar şöyle aktarıldı. “15 Ekim Pazar günü sektörel günlerimizi Prof Dr Emin Önder hocamızın sayesinde başlatıyoruz. 'Ruhsal Dayanıklılık ve Sosyal Destek' Etkinliği ile ilgili alt gelişmeler ile bugün izleyicilerimizi Koç Konteyner Kent'e bekliyoruz.”

Sektörel Buluşmaları

"Ruhsal Dayanıklılık ve Sosyal Destek" Etkinliği

Koç Konteyner Kent

13.00 Panel: "Vicdan Bazen Sızlar"

Oturum Başkanı: Prof Dr M. Emin Önder

Benlik ve üstbenlik arasında vicdan azabı/Dr. İshak Saygılı

Saldırganlık ve vicdan/Dr Arzu Erkan

Ahlak ve vicdan/Dr Hira Selma Kalkan

Edebiyat ve vicdan/Yaşar Akdemir

Sinema ve vicdan/Dr Begüm Sayğılı

15.00 Söyleşi: "Bir rol vicdanına yaklaşmak"

Nurhan Özenen

Tilbe Saran

17.00 Film Gösterimi "12"

Yönetmen Nikita Mihalkov 2007

18.00 Film Değerlendirmesi "Vicdan Etkilenir mi?"

Oturum Başkanı: Dr Caner Fidaner

Dr. Serpil Yandı Vargel

Burcu Kurtiş

Günol Tonbul

Nilay Erdönmez

21.00 Konser

Ece O.Şirin

OFLAZOĞLU: “TÜRK SİNEMASININ DÜNYA SİNEMASIYLA AYNI KULVARDA”

Antakya Film Festivali olarak Türk sinemasının Dünya sinemasıyla aynı kulvarda olduğuna inandığımız için listeleri kesmeyi kestik diyen Mehmet Oflazoğlu film kategorilerini ve sayılarını şöyle duyurdu:

Kategoriler:

Uzun Metraj Filmi – 15 film

Belgesel Film – 20 film

Belgesel Kısa Film – 15 film

Kısa Kurmaca Film – 22 film

Öğrenci Kısa Kurmaca Film – 9 film

Animasyon Kısa Film – 5 film

Deneysel Kısa Film – 5 film

Onur Ödülleri 'Orhonsay' ve 'Taş'a

Festival bu yıl 'Onur Ödülü'nü; Türk Sineması'na verdiği katkı, kadın oyuncuda alışılagelmişin dışında gösterdiği tavizsiz ve cesur duruşundan dolayı Meral Orhonsay'a vazgeçme kararı verildi. 'Sinema Emek Ödülü' ise; Gerçekleştirilen belgeyi içeren kaynak kitaplarıyla sinemaya kattığı eserlerden dolayı Vadullah Taş'a sunuldu. 'Onur ve Emek Ödülleri' festivalinin açılış günü olan 13 Ekim günü sahiplerine takdim edilecek.

JÜRİLER BELLİ OLDU “UZUN METRAJ FİLMLER JÜRİ BAŞKANI YÖNETMEN MURAT ŞEKER”

Bu yıl festivalin uzun metraj bölümünün başkanlığını yöneten Murat Şeker yapacak. Değerlendirmesi yapılacak diğer üyeler ise şöyle:

Uzun Metraj

Murat Şeker Jüri Başkanı

Didem Balçın

Ceylan Özgün Özçelik

Maryna Er Gorbaç

Kida Khodr Ramazan

Terry Korosu

Laura Lehmus

Valerie Bert

Kamran Rasoolzadeh

Kısa Metraj

Ali Tanrıverdi 

Tim Seyfi  

Lila Gürmen 

Eldiar Madakim

Fesih Alpagu

Belgesel   

Hayriye Savaşçıoğlu

Atsuko Suetomi

Kadir Kaymakçı 

Adzhibaev Ibadylla

Farhan Umedaly

Yeşilçam Jurisi

Mehmet Güleryüz

Burhan Gün

Çiğdem Vitrinel

ANTAKYA 11. ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ'NİN FİNALİSTLERİ AÇIKLANDI

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla, Ansam Kültür Derneği ve Fotofilm işbirliği ile 13 - 19 Ekim 2023 tarihleri ​​arasında düzenlenecek olan "Antakya 11. Uluslararası Film Festivali" Hatay - Antakya'da gerçekleşecek. Festivalin finalistleri ön jüri üyeleri; Yapımcı Adnan Çokadar, Yönetmen Bengisu Erkaya, Berkay Göçer, Yönetmen - Akademisyen Burak Türten, Yönetmen Ceren Şahan, Sinema Yazarı Çağatay Akarca, Yönetmen Deniz Sarıbal, Yönetmen Ferda Gürcan, Yönetmen - Akademisyen Gökçe Kaan Demirkıran, Görüntü Yönetmeni Gürel Kutlular, Yönetmen İrem Siyahgöz, Yönetmen İsmail Eser, Yönetmen İzzet Aslan, Yapımcı Levent Cengizhan, Yönetmen Mehtap Özgül, Yönetmen - Akademisyen Murat Aytaş, Yönetmen Nazmi Gülnar, Yönetmen - Akademisyen Said Tuğcu, Sinema Yazarı Seda Üsübütün, Akademisyen Sibel Tekin tarafından öldürüldü. Seçici kurulda Yönetmen Armağan Pekkaya ve Sinema Yazarı Bilgehan Aras yer aldı.

Uzun metraj, kısa film ve Belgesel film kategorilerinde Altındefne ödülleri için yarışacak film ödüllerini, 19 Ekim'deki törende açıklanacak ve değerli ödüller bu seneki sahiplerini bulacak.