Yalıtım ihtiyacı duyan az bilinen sektörler! - Hatay Gazetesi

Yalıtım ihtiyacı duyan az bilinen sektörler!

  • Eklenme Tarihi :11.08.2023 | 11:05
  • Muhabir :

Yalıtım denilince aklınıza sadece binaların dış cepheleri, duvarları ve tesisatları geliyorsa yanılıyorsunuz.

Yalıtım ihtiyacı duyan az bilinen sektörler!

Yalıtım sektörü, fırın üretiminden otomotive, güneş enerjisi sistemlerinden fidancılığa kadar pek çok farklı alanda kilit rol üstleniyor. Türkiye’yi 58 yıl önce çevre dostu ve sağlıklı yalıtımla tanıştıran lider marka İzocam, yalıtım ihtiyacı duyan az bilinen sektörleri açıkladı!

 

 Yalıtım denilince aklınıza sadece binaların dış cepheleri, duvarları ve tesisatları geliyorsa yanılıyorsunuz. Yalıtım sektörü, inşaat ve iklimlendirmenin yanı sıra evlerimizde kullanılan fırınlardan otomobillere, güneş enerjisi sistemlerinden fidan üretimine kadar pek çok farklı alanda da kilit rol üstleniyor. Yalıtım uygulamaları ile tüm bu alanlarda; ısı ve ses yalıtımının yanı sıra yangın güvenliği de sağlanıyor. Türkiye’yi 58 yıl önce çevre dostu ve sağlıklı yalıtımla tanıştıran lider marka İzocam, yalıtım ihtiyacı duyan az bilinen sektörleri açıkladı:

 

Fidan Dikimi:

 

 

Fidanları; dikim sonrası yaşanan geç donlardan, zararlı otlardan, kemirgenlerden ve ilaçlamanın olumsuz etkilerinden korumanın yolu yalıtımdan geçiyor.

 

Genç fidanların gövdesini korumak için tasarlanmış bir ürün olan İzocam PEflex Fidan Koruyucu, fidanları dış etkilere en açık olduğu genç dönemlerinde olumsuz yönde etkileyebilecek hatta öldürebilecek etkilere karşı koruyor. Bir meyve bahçesinde ya da ağaçlandırma sahasında ilk dönemde alınabilecek en önemli önlem olan bu ekonomik gövde koruyucu, doğa dostu PE malzemeden yapılıyor. 22-114 mm çap ve 10-30 mm kalınlık aralığında üretilen İzocam PEflex Fidan Koruyucu boru, istenilen uzunlukta kesilerek kolayca kullanılarak, zamandan ve işçilikten tasarruf sağlıyor. Esnek bir yapıya sahip olan bu ürün, gövde büyürken sıkma yapmıyor ve çıkarılarak tekrar kullanılabiliyor. Fidan gövdesinin sertleşerek kurumasını ve iletim demetlerinin tıkanıp, su alışverişinin yavaşlamasını önleyen İzocam PEflex, fidanları dikim aşamasından sonra atılacak ilaçların olumsuz etkilerinden de koruyor, mikro iklim yaratarak fidanın açıktaki fidanlara göre daha hızlı büyümesine yardımcı oluyor ve fidanın verime ulaşmasını hızlandırıyor. Tüm meyve ve geniş yapraklı orman ağaçları için uygun olan İzocam PEflex Fidan Koruyucu, fidanların dik ve düzgün durmasını sağlarken, telli sistemlerde telin gövdeye dokunarak zarar vermesini de önlüyor. İzocam PEflex Fidan Koruyucu, fidanları fare, tavşan gibi kemirgen hayvanların zararlı etkilerinden uzak tutmak, misina, çapa, traktör gibi mekanik darbelerden korumak ve güneş yanıkları ile geç donların yaratabileceği olumsuz etkilerden korumak gibi işlevlere de sahip.

 

Fırın Üretimi:

 

Her mutfağın kalbi olan fırınlar, ailelerin ve işletmelerin taleplerini karşılamak için optimum verimlilikte ve tam güvenlikle çalışmalıdır. Yalıtım malzemeleri fırınların enerji verimliliğini artırıyor ve ısının mutfak mobilyalarına geçişini önlüyor. Fırınlarda enerji tasarrufunun yanı sıra yangın riskini azaltmak için de yalıtım çok önemli bir rol oynuyor.

 

Türkiye’nin ve Avrupa’nın önde gelen beyaz eşya üreticileri ile çalışmanın getirdiği deneyimle, her fırın tipi için en uygun yalıtımı tasarlayan lider marka İzocam, ürünlerini müşterilerinin özel ihtiyaçlarına uyarlayarak yüksek cihaz verimliliğine katkıda bulunuyor. Yüzde 80'e varan oranda geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen İzocam mineral yünler, çevresel talepler ve sürdürülebilirlik ile de mükemmel bir uyum yakalıyor. Doğru seçilen ürün tipi ile A enerji sınıfı fırınlar, kendi kendini temizleme fonksiyonlu pyro fırınlar, klasik, konveksiyonlu, elektrikli veya gazlı fırınlar için özel çözümler sunuluyor. İzocam Fırın Levha ve Şilteleri ısı yalıtımı sağlamak amacıyla fırın imalatında kullanılıyor ve üreticilerin ihtiyacına göre farklı teknik özelliklerde ve ebatlarda üretilebiliyor. Bu ürün, yüksek ısı yalıtımı özelliğinin yanı sıra hafifliği ve kolay uygulama avantajıyla da öne çıkıyor.

 

İzocam, yüksek standartta ısı yalıtım performansı ve 550°C'ye kadar sıcaklıklarda çalışma yeteneği ile birleştiren özel camyünü ürünler de geliştiriyor. İzocam Camyünü Fırın Şiltesi iğneleme yöntemiyle rijitlik kazandırılmış bağlayıcı içermeyen, beyaz renkte camyününden imal ediliyor. Fırın imalatı yapan firmalara ve fırın tipine özel, farklı ebatlarda üretilen ve bu sayede kolayca uygulanan bu ürün yüksek ısı yalıtımı sunuyor.

 

Otomotiv Yalıtımı:

 

Bir aracın ürettiği gürültü ve titreşimler hem sürücü hem de işlek yollarda yaşayanlar için rahatsız edicidir. Aynı zamanda aşırı ısınma sorunu araçlarda, temel sıvıların buharlaşmasına ve bileşenlerin zarar görmesine neden olabiliyor. Doğru araç yalıtımı, araçların ses yalıtımına yardımcı olarak harici gürültü emisyonlarını azaltırken, sürücü konforunu artıryor ve ısının olumsuz etkilerini aktif olarak azaltıyor.

 

İzocam, otomotiv sektörüne özel olarak arabaların, kamyonların ve otobüslerin akustik ve termal verimliliğini optimize eden araç yalıtım çözümleri sunuyor. Otomotiv motor ve sürücü bölmeleri için tasarlanan İzocam Taşyünü Islak Şilte, araçlarda üstün ısıl yalıtım, ses emilimi, yangın güvenliği ve mekanik direnç sağlıyor. Araçlarda motor bölmesi yalıtımı, motor bölmesindeki ısı ve gürültünün aracın içine ulaşmasını önlemede önemli bir rol oynuyor. Motor bölmesi ısı yalıtımı, sürücüleri, operatörleri ve yolcuları, GPS takip sistemleri gibi araç içi elektroniklere zarar verebilecek yüksek sıcaklıklardan korurken, ses kaynaklı zararlı titreşimleri azaltıyor ve insan işitme duyusuna zarar verebilecek desibel seviyelerine çıkılmasını engelliyor.

 

Güneş Enerjisi:

 

30 yılı aşkın bir süredir kullanılan güneş ısısı teknolojileri, çevre dostu enerji kaynağı olarak, binalarda ve sanayide ısınmadan sıcak su elde etmeye, elektrik ihtiyacından, bahçe ve sokak aydınlatmalarına kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılıyor. Güneş kollektörü yalıtımı, ısı enerjisinin korunmasına ve yoğunlaştırılmasına yardımcı oluyor. Kullanılan yalıtım malzemesi, kollektörün arka ve yan taraflarındaki ısı kayıplarını önleyerek, verimliliği optimize ediyor ve toplanan ısının maksimum miktarının sirkülasyon sıvısına aktarılmasını sağlıyor. İzocam, geliştirdiği kollektör şilteleri ve levhaları ile bu alanda da tercih ediliyor.

 

Güneş kollektörleri ve tanklarının ısı yalıtımı için özel ebatlarda üretilen İzocam Camyünü Kollektör Şiltesi, 350 ve 400 olmak üzere iki ayrı özellikte imal ediliyor. Isı yalıtımının yanında yangın güvenliği de sağlayan bu ürün, hafifliği ve kolay uygulama özelliği ile öne çıkıyor. Güneş kollektörlerinde ısı yalıtımı amacıyla kullanılmak üzere camyününden geliştirilen bir diğer şilte olan İzocam Solar 35C kaplamasız olarak sunulurken, İzocam Solar 35C Black ise güneş ışınlarını daha çok çekmek için özel olarak renklendirilerek imal ediliyor.

 

Güneş kollektörlerinin ısı yalıtım uygulamalarında kollektör şilteleri ile birlikte levhalar da kullanılıyor. İzocam Camyünü Kollektör Levhası, güneş kollektörlerinde ısı yalıtımı amacıyla özel ebatlarda ve siyah renkte imal edilerek sunuluyor. Kaplamasız kollektör levhası olarak imal edilen İzocam Taşyünü Kollektör Levhası da güneş kollektörlerinde ısı yalıtımı amacıyla kullanılıyor. İzocam'ın bu alandaki bir diğer ürünü olan taşyünü levhası ise yine güneş kollektörlerinde ısı yalıtımı amacıyla Kaplamasız Solar 35T ve Solar 40T olarak iki farklı tipte imal ediliyor. İzocam kollektör levhaları yüksek ısı yalıtımının yanı sıra yangın güvenliği, farklı ebatlarda üretim ve kolay uygulama özellikleriyle dikkat çekiyor.

 

Parke Altı Uygulamalar:

 

Evlerimiz için vazgeçilmez bir mimari argüman olan parkelerin de yalıtıma ihtiyacı vardır. Gerek ısı kayıpları, gerek ses yalıtımı gerekse döşeme şapından gelen nemden korunmak için kullanılan parke altı yalıtım ürünleri, evlerimizin dekorasyonunda önemli bir rol oynayan parkelerimizi koruma altına alıyor.

 

İzocam, parke altı yalıtım ürünleriyle müteahhitlerin, dekorasyon firmalarının, parke üretimi ve satışı yapan firmaların ve de son kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına uygun çözümler sunuyor. Zemindeki kusurları düzeltmek için de kullanılan İzocam parke altı ürünleri, ürün tiplerine göre gösterdikleri avantajlarla çokça tercih ediliyor. XPS malzemeden imal edilen İzocam Foamboard Parke Altı Levhası, parke altlarında yüzeyi düzleştirmek amacıyla kullanılıyor. 10 mm kalınlıkta piyasaya sunulan bu ürün, ısı yalıtım özelliği ile de ön plana çıkıyor. Firmanın, polietilen serisinde yer alan İzocam Peflex Parke Altı ürünü, daha çok renovasyon pazarında tercih ediliyor. Yine polietilen bir ürün olan İzocam Nem Bariyerli Peflex Parke Altı ise yeni inşaatlarda ve projelerde döşeme şapındaki nemin parkelere sirayet etmesinin önüne geçmek amacıyla yüksek oranda tercih ediliyor. (Haber Merkezi)