Turkcell’in yüz doğrulama sistemine uluslararası onay - Hatay Gazetesi

Turkcell’in yüz doğrulama sistemine uluslararası onay

  • Eklenme Tarihi :03.10.2023 | 11:34
  • Muhabir :

HABER MERKEZİ

Turkcell’in yüz doğrulama sistemine uluslararası onay

Yüz doğrulama, kimlik doğrulama ve sesli onay servisleriyle hem şirketlerin hem de bireysel müşterilerinin iş süreçlerini kolaylaştıran Turkcell, bu alandaki başarısını dünya çapında kabul gören Yüz Tanıma Sistemleri Sağlayıcısı (NIST FRVT 1:1) testi ile de taçlandırdı. Turkcell, Türkiye’den teste katılan şirketler arasında en yüksek skorlardan birini elde etti.

 

Turkcell, geliştirdiği ürün ve hizmetlerle hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. Türkiye’de dijital dönüşümün öncülüğünü üstlenen Turkcell, geliştirdiği Dijital Doğrulama ürünüyle de şirketlerin müşterilerine daha iyi hizmet verebilmelerini sağlıyor.

Şirketlerin birçoğu pandemi sonrasında müşteri işlemlerinin fiziksel mağaza, şube ya da bayi ziyaretine ihtiyaç duyulmadan yapılmasına öncelik verdi. Oluşan bu dijital ihtiyaç, uzaktan kimlik doğrulayabilen yapay zekâ teknolojileriyle mümkün hale geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun düzenlemelerinin ardından şirketlerin ve kurumların yüz tanıma çözümleriyle müşterilerini dijital kanallardan doğrulayabilmesinin önü açıldı. Bu kapsamda, Turkcell de yüz tanıma konusunda şirketler için geliştirdiği Dijital Doğrulama ürünü ile dünya çapında tek kabul gören NIST FRVT 1:1 (Face Recognition Vendor Test) testinden yüksek bir skorla onay aldı.

Mobil uygulamalara entegre edilebilen yapay zeka servisleri

Dijital Doğrulama ürünü hakkında bilgi veren Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk, “Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen bu ürün, müşterilerimizin mobil uygulamalarına entegre edip kullanılabilecekleri Android ve IOS uyumlu çalışan bir mobil yazılım geliştirme kiti. Bu ürün altında yüz doğrulama, canlılık kontrolü, kimlik doğrulama (OCR) ve sesli onay servisleri bulunuyor. Örneğin, Turkcell uygulamasında, müşterilerimizin mağaza kanalından yapılan yeni tesis ve numara taşıma işlemlerinde bu servisler ile dijital doğrulamalarını hızlıca sağlayabiliyoruz” dedi.

Bu ürünle yakaladıkları uluslararası başarıya da değinen Öztürk, şunları söyledi: “Görüntü işleme ekibimiz bu yıl Yüz Tanıma Sistemleri Sağlayıcısı (NIST FRVT 1:1) testine başvuru yaptı. Global firmaların girdiği testte Türkiye’den başvuran şirketler arasında en yüksek skorlardan birini elde ettik. Böylece dijital doğrulama süreçlerinde kullanılacak yüz tanıma algoritmalarında beklenen doğruluk oranlarını NIST onaylı standardımızla sağlamaya başladık.”

“Veri güvenliğine büyük önem veriyoruz”

Gerekli iş süreçlerinde müşterilerinin veya çalışanlarının yüz görüntülerini işlemeden önce yasal düzenlemelere uygun hareket edildiğini, abonelerini mevzuata uygun bir şekilde aydınlattıklarını ve KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) gereği açık rızalarının alındığını vurgulayan Serkan Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı: “Açık rıza verilmeden müşteri ve çalışanların yüz görüntülerini işlemiyoruz. Turkcell olarak veri güvenliğine her açıdan büyük önem verdiğimiz için kayıt işlemi de aydınlatma yükümlülüğü çerçevesinde gerekli bilgilendirme yapılmadan ve kişilerden açık rıza alınmadan yapılmıyor.”