Türk Dedektif dizisinin basın gösterimi gerçekleşti - Hatay Gazetesi

Türk Dedektif dizisinin basın gösterimi gerçekleşti

  • Eklenme Tarihi :15.12.2023 | 13:31
  • Muhabir :Haber Merkezi

Türk Dedektif dizisinin basın gösterimi gerçekleşti

Haluk Bilginer ve Yasemin Allen’lı Türk Dedektif ilk kez ve sadece TV+’ta!

Türkiye’nin süper içerik platformu TV+, merakla beklenen Paramount ve Ay Yapım ortak yapımı polisiye dizi Türk Dedektif’in basın gösterimini gerçekleştirdi. Soho House İstanbul’daki basın gösterimine TV+ Genel Müdürü Gülçin Alıcı Gökçe, dizinin başrol oyuncuları Haluk Bilginer ve Yasemin Kay Allen, yönetmenlerden Nisan Dağ katıldı.

Haluk Bilginer ile Yasemin Kay Allen dizinin ilk bölümünü gazetecilerle birlikte izledi. Bilginer, canlandırdığı ‘Müfettiş Çetin İkmen’ ile ilgili “Çok severek çalıştığım bir proje” dedi. Müfettiş Çetin İkmen, Dedektif Mehmet Süleyman ve Dedektif Ayşe Farsakoğlu’nun İstanbul’da geçen heyecan dolu polisiye hikâyesi, bugünden itibaren ilk kez ve sadece TV+’ta yayınlanacak.

Süper içerik platformu olma hedefiyle yoluna devam eden TV+, dünyanın en önemli stüdyolarından Paramount ile yaptığı iş birliğini yeni bir boyuta taşıdı. TV+, başrollerinde Haluk Bilginer, Yasemin Kay Allen ve Ethan Kai’nin yer aldığı, Paramount ve Ay Yapım’ın ortak projesi olan yeni polisiye dizisi Türk Dedektif’in basın gösterimini Soho House İstanbul’da gerçekleştirdi.

Haluk Bilginer: “Oynamasam karaktere ayıp olurdu”

Bugünden itibaren ilk kez ve sadece TV+’ta yayınlanacak dizinin gösterimine TV+ Genel Müdürü Gülçin Alıcı Gökçe’nin yanı sıra dizinin başrol oyuncuları Haluk Bilginer ve Yasemin Kay Allen ile dizinin yönetmenlerinden Nisan Dağ da katıldı. Gazetecilerle birlikte dizinin ilk bölümünü izleyen Haluk Bilginer, canlandırdığı Müfettiş Çetin İkmen karakterini “Oynamasam karaktere ayıp olurdu” diyerek anlattı. Bilginer, şunları söyledi:

“Türk Dedektif, çok severek çalıştığım bir proje. Ben zaman kısıtlılığı nedeniyle neredeyse projede yer alamayacaktım. Fakat sonra çalıştığım diğer projenin ekibiyle Türk Dedektif tarafı bir anlaşmaya vardılar ve ben haftada 7 gün çalışarak iki projeyi birden yürütebildim. İyi ki öyle yapmışım. Gayet güzel bir iş oldu. Çok severek oynadım. Zaten senaryoyu okuduğumda, Çetin İkmen karakterini oynamazsam karaktere ayıp olur. Ben çok sevdim. Ve çok güzel bir 6 ay geçirdik. 6 ayda çektik 8 bölümü. Her iki bölümde bir cinayet, toplam 4 cinayet hikâyesi izleyeceksiniz. Bir de büyük hikâye var. Umarım izleyince siz de beğenirsiniz.”

Yasemin Kay Allen: “Sevincimi ilk annemle paylaştım”

Yasemin Kay Allen ise şöyle konuştu: “Her çalıştığımız işte, herkesin fikir ortaklığı üzerine yürütülen bir meslek icra ediyoruz. O yüzden oyuncu olarak şahsen bana düşen görevin, karaktere odaklanmak

olduğunu düşünüyorum. Hikâye içerisindeki konumum, ne kadar gerçekçiliği koruyabildiğim, Ayşe Farsakoğlu kimdir, bunu nasıl irdeleyebilirim, diğer karakterlerle iletişimi nedir… Geri kalan her şey zaten etrafınızda oluşan bir şey oluyor. O yüzden ben oyuncu olarak orada kendimi net bir şekilde konumlandırmaya çalıştım. Ortaya çıkan şey herkesin biraz kalbinden biraz aklından düşen parçalardan oluşmuş bir resim. Güzel bir iş olacağına yüzde yüz eminim. Çok heyecanla girdiğim bir proje oldu. Görüşmeler sonrası rolü aldığımı tahmin ettiğim andaki sevincimi annemle paylaştığım an benim için çok değerliydi. Haluk Bey’le de beraber oynama fırsatı bulduğum için de çok mutluyum gerçekten.”

Yönetmen Nisan Dağ: “Düz bir polisiyeden fazlası…”

Filmin yönetmenlerinden Nisan Dağ ise “Herkesin tutkuyla üzerine titreyerek çalıştığı bir süreç oldu” dedi, şöyle devam etti: “Güzel bir iş ortaya çıkarmak kadar önemli bir şey sürecin kendisi. Çok mutluyum böyle bir deneyim yaşadığım için. Düz bir polisiye hikâye olmasından öte karakterlerin birbiriyle olan ilişkileri üzerinden bir derinliği olması ve seyirciyi buradan yakalayacak olması benim için heyecan verici. Karakterlerin iç dünyalarına girmek, onlarla seyirci ile bir bağ kurdurabilmek çok heyecanlı. İkmen’in şahsına münhasır karakterinden ve aslında onun getirdiği sıcaklıktan yola çıkarak işin doğasında da böyle bir samimiyet ve sıcaklık oldu. Umarım keyifle izlersiniz.”

Gülçin Alıcı Gökçe: ‘Süper platform’ hedefiyle yürüyoruz

Yaşadıkları heyecanı paylaşan TV+ Genel Müdürü Gülçin Alıcı Gökçe ise şöyle konuştu: “Oyunculuğu ve aldığı ödüllerle Türk tiyatrosunda ve sinemasında ayrı bir başlık açan Haluk Bilginer ile yer aldığı tüm projelerde akılda kalıcı roller üstlenen Yasemin Allen’ı ağırlamanın heyecanını yaşıyorum. Toplantımızı şereflendirerek beni yalnız bırakmadıkları için kendilerine teşekkür ederim. Bugün ortak bir heyecanı paylaşmak için burada toplandık. Uluslararası sinema endüstrisinin en önemli stüdyolarından biri olan Paramount ile yaptığımız iş birliği yeni bir boyuta ulaştı. Kıymetli oyuncularımız Haluk Bilginer ve Yasemin Allen’ın başrollerini üstlendiği ve global ölçekte merakla beklenen Paramount ve Ay Yapım ortak yapımı Türk Dedektif dizisi Türkiye’de ilk kez ve sadece TV+’ta yayınlanacak. Daha önce TV+ olarak ‘Mayor of Kingstown’, ‘Tulsa King’, ‘Special Ops: Lioness’, ‘1883’, ‘1923’, ‘Yellowstone’ gibi önemli Paramount yapımlarını izleyicilerimizle buluşturmuştuk. Bu içeriklerin tamamı globalde yayınlandıktan birkaç ay sonra TV+’a gelmişti. Lisans haklarını aldığımız Türk Dedektif’te de Müfettiş Çetin İkmen (Haluk Bilginer), Dedektif Mehmet Süleyman (Ethan Kai) ile Dedektif Ayşe Farsakoğlu’nun (Yasemin Kay Allen) hikâyesini de sadece TV+’ta izleyebileceğiz.”

Sesli betimleme ve işaret dili seçeneği var

İngiliz yazar Barbara Nadel’in çok satan kitap serisinden uyarlanan ve günümüz İstanbul’unda geçen polisiye türündeki dizi 8 bölümden oluşuyor. Ben Schiffer'ın senaryosunu üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda Ejderha Dövmeli Kız filminin İsveç versiyonunu yöneten Niels Arden Oplev’in yanı sıra Lynsey Miller ve Nisan Dağ da oturuyor. Dizide İngilizce ve Türkçe dilleri organik olarak harmanlıyor. Haluk Bilginer’in sesinden Türkçe dublaj ve Türkçe altyazılı orijinal dil seçenekleri yer alıyor. Ayrıca dizi, görme ve işitme engelli izleyiciler için de sesli betimleme ve işaret dili ile anlatım seçeneklerini de sunuyor