Tarım sektörü PASHA Bank ile canlanıyor

  • Eklenme Tarihi :06.07.2023 | 16:21
  • Muhabir :

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki ticaretin gelişimine katkı sağlayan PASHA Bank, Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihraçlarıyla reel sektörü desteklemeye devam ediyor.

Tarım sektörü PASHA Bank ile canlanıyor

 2020 yılından beri VDMK’lerde özellikle tarım sektörünü birinci sıraya alan PASHA Bank, yıllık yüzde 49,50 basit getiri oranıyla ortalama 123 gün vadeli 75 milyon TL’lik yılın altıncı VDMK ihracını Tarfin Tarım adına gerçekleştiriyor.     

Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığı 8 yıldan bu yana yatırım bankacılığında öncü rol üstlenen PASHA Bank, 2020 yılı itibariyle alternatif yatırım aracı VDMK’lerle ses getirdi. Reel sektörün kalkınması ve istihdamın artması için önem teşkil eden VDMK ihraçlarıyla, ilk ihraçtan bugüne başta tarım sektörü olmak üzere reel sektöre toplam 1,5 milyar TL’nin üzerinde destek sağlayan PASHA Bank, ekonominin can damarı sektörlerinden tarım sektörünün yanında olmaya devam ediyor. PASHA Bank, bu yılın tarım sektörü için beşinci VDMK ihracını Tarfin Tarım A.Ş. adına ortalama 123 gün vadeli, yıllık yüzde 49,50 basit getiri oranıyla hayata geçiriyor. 75 milyon TL tutarındaki ihraç, aynı zamanda JCR’dan AA- Uzun Vadeli Ulusal Derecelendirme Notuyla da dikkat çekiyor. PASHA Bank, yılbaşından bugüne kadar VDMK’ler aracılığıyla tarım sektörüne toplamda 353 milyon TL tutarında kaynak yaratırken, 2020 yılından tarım sektörüne ayırdığı kaynak tutarı ise 1 milyar TL’yi geçti.

Konuyla ilgili açıklama yapan PASHA Bank Genel Müdürü H. Cenk Eynehan, “Bir yatırım bankası olarak Özel Sektör Borçlanma Araçları Piyasası’nı geliştirmek ve desteklemek amacıyla, menkul kıymetleştirme işlemlerine aracılık etmek üzere 2020 yılında kendi bünyemizde Varlık Finansmanı Fonları kuruluşlarına başladık. Kaliteli varlık havuzuna sahip ve bu varlıklarını finansmana erişimde kullanmak isteyen müşterilerimiz için yapılandırılmış bir sermaye piyasası aracı olan VDMK ihraçlarına aracılık yaparak onları nitelikli yatırımcılarla buluşturduk. Bu anlamda VDMK ihraçlarıyla 2020 yılından bu yana reel sektörün 1.5 milyar TL’nin üzerinde finansal kaynağa dolaylı yoldan erişimini sağladık. 2020 yılından bu yana tarım sektörünün yanındayız ve sektör için 1 milyar TL’nin üzerinde destek sağladık. Tarfin Tarım A.Ş. adına nitelikli yatırımcılara sunduğumuz bu ihraçlarla bugünün, geleceğin ve ekonominin sürdürülebilirliği için en önemli kalemlerden biri olan tarım sektörünü desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Tarım sektörüne yönelik yapılan bu ihraçlar, hem Tarfin’in daha fazla çiftçiye destek vermesini sağladı hem de VDMK gibi yenilikçi sermaye piyasaları enstrümanlarının reel sektörün finansmanında oynadığı kritik rolü bir kere daha gösterdi. Tarfin Tarım A.Ş. 80 il ve 13.024 köydeki çiftçilere 1.196 satış noktasından gübre, tohum, yem ve benzeri tarım girdilerini rekabetçi fiyat ve çiftçilerin nakit akışlarına uygun vade imkânlarıyla sunmaktadır.