Şifa Deposu Bir Lezzet :Kabak Tatlısı

  • Eklenme Tarihi :14.11.2023 | 11:38
  • Muhabir :MUSTAFA YILDIRIM

Şifa Deposu Bir Lezzet :Kabak Tatlısı

Eminiz sevmeyeniniz yoktur bu enfes lezzeti.Kabak tatlısından bahsediyoruz. Osmanlı saray mutfağından günümüze kadar uzanan muhteşem lezzet kabak tatlısı, dışı çıtır içinin bal kıvamında olan lezzetinin yanında vücuda sağladığı faydalar ile  biliniyor. Az kalorili olarak bilinen kabak tatlısı diyet listelerinde de kendine yer bulan bir lezzet olarak da çıkıyor karşımıza. Kabak tatlısı en iyi antioksidanlardan biri olan beta karoteni içerisinde bolca bulundurduğundan dolayı vücudu mikroplardan koruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

 

Hal böyle olunca bizde soluğu kabak tatlısı konusunda en eski ve deneyimli işletmelerden olan Fansa Tatlıcılıkta aldık.Asrın felaketi sonrası ara verdikleri kabak tatlısı lezzetine yeniden başlayan Fansa Tatlıcılık  kısa sürede bu lezzetin tutkunlarının akınına uğramış durumda.

Lezzeti kadar faydaları ile de bilinen uygun fiyatı dolayısıyla her eve girebilen Kabak tatlısı konusunda oldukça iyi olduklarını söyleyerek sözlerine başlayan Şahap Fansa yaptığı açıklamasında:” Bizim kabak tatlısında iyi olmamızın başlıca sebebi ustamızın bu konuda en iyilerden biri olması ve bizleri en güzel biçimde yetiştirmesidir.1948 yılından itibaren Antakya tatlıcılık sektöründe kendini ispatlamış bir isim olan Azmi Ustanın öğrencisi 42 yıllık usta Sadık Fansa’nın öğrencisiyim  ben. Bizim için birinci kural hijyen ve kaliteli üründür.Bu konuda asla taviz vermiyoruz.Zaten başarımız da biraz oradan gelmektedir. Yapılan tahlillerde ortaya çıkan sonuçlar kabak tatlımızda hiçbir katkı maddesinin olmadığını ve tüm değerlerin en iyi biçimde olduğunu göstermektedir. İkramlarında baştacı olan bu lezzet sade tüketildiği gibi üzeri ceviz ve tahin ile süslenerek de tüketilmektedir.Faydalarını sayacak olursak Kabak tatlısı demir, kalsiyum. fosfor ,Potasyum, , sodyum ve magnezyum içerdiğinden dolayı kansızlığı önler, çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunur.İçerisinde bulunan C vitamini ile hastalıklara karşı doğal bir zırh özelliği sağlar.A vitamini ile göz sağlığı için etkili olur.Kemik ve diş sağlığı için önem arz eder. Yüksek lif oranı ile bağırsakları çalıştırarak ve sindirimin rahat olmasını sağlar.Kabak tatlısı kilo aldırmayan bir tatlı olduğu gibi bir çok diyet listesinde yer alması ile de bilinir.Ve daha bir çok faydası olan bu tatlıyı en leziz hali ve uygun fiyatı ile müşterilerimize sunmak adına her gün üretim yapmaktayız.” dedi.

Yerli ve yabancı turistlerin kabak tatlısı konusunda tercih ettikleri işletmelerin başında yer aldıklarını söyleyen Şahap Fansa, bu muhteşem lezzeti kargo ile Türkiye’nin her yerine gönderebildiklerini de belirtti.

Özledikleri enfes lezzete kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen müşteriler hem kalite hem de uygun fiyat ile Kabak tatlısını  satışa sunan Fansa Tatlıcılığa teşekkür ettiler.