OTİZM'DE FARK YARATACAKLAR

  • Eklenme Tarihi :20.07.2023 | 11:29
  • Muhabir :

Uzman eğitmen kadrosuyla birçok alanda çocuklara ve yetişkinlere eğitimler sunan Toprak Psikoloji ve Dil Konuşma Merkezi yenilikçi ve profesyonel yöntemleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor.

OTİZM'DE FARK YARATACAKLAR

Hatay bir çok bölgesinde hizmet vermeye başladıkları günden bu yana kendi alanlarında bölgenin öncü bir kuruluşu olmayı başaran Toprak Psikoloji ve Dil Konuşma Merkezi, Ergoterapi seanslarına ve Öğrenciler için Özel Eğitim programlarına dikkat çekti.

Özel Eğitim Uzmanı Gülümser Şenay, Özel Eğitim Uzmanı Seyran Daud ve Ergoterapist Aygül Topaloğlu, Özel Eğitim programları ve Ergoterapi branşlarında önemli bilgiler verdi.

Ergoterapi seansları ile çocukları gelişimsel olarak bütüncül bakış açısı ile desteklediklerini anlatan Toprak Psikoloji ve Dil Konuşma Merkezi’nden Ergoterapist Aygül Topaloğlu, bu seanslar ile çocukların güçlü yönlerini kullanarak problem alanlarını keyifli program halinde sunduklarını dile getirdi.

AİLELERE SESLENDİ

Terapi sürecinin ancak çocuğun aktif katılımı ile verimli hale gelebileceğini önemseyen Ergoterapist Aygül Topaloğlu, otizimli çocuğu olan ailelere de seslendi.

Yaptığı değerlendirmede otizimli çocuğu olan ailelerin sıklıkla karşılaştığı problemlere de değinen Ergoterapist Aygül Topaloğlu, eğer ki çocukta riskli görülen herhangi bir semptom ve bulgu var ise hızlıca uzman kişilerden destek alınması gerektiğinin altını çizdi. Otizimde kreş konusunda ailelerden sıklıkla duyduğu şikayetlere de değinen Topaloğlu, kreşin tek başına çözüm olamayacağını belirtti.

Toprak Psikoloji ve Dil Konuşma Merkezi Ergoterapist Aygül Topaloğlu, şöyle konuştu; “Tanısı olanlardan otizim, dehb (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu), özgül öğrenme güçlüğü, gelişimsel gerilik, genetik sendromlar vb.) bir çok tanı grubu ile çalışmaktayım. Otizimde sıklıkla karşılaştığımız tablolar arasında genetik geçiş ile birlikte 0-3 yaş döneminde yoğun ekran maruziyeti, ihmal edilmiş bebeklik dönemi ve çevresel uyaranlara yeterince maruz kalmama gibi etken faktörlerden bahsedebilirim. Bir uzman olarak şu verileri sizinle paylaşabilirim; Amerika’daki hastalık önleme ve Kontrol Merkezi’nin son bildirilen 2023 raporuna göre otizmin sıklığı 1/36’dır. Bu veri bize her 36 çocuktan birinin otizm tanısı aldığını göstermektedir. Aynı zamanda bu veri otizm riskinin ne kadar yükseldiğini de bizlere göstermektedir. Otizimle mücadelede en etkili yöntem olan Erken Müdahale ihtimalini arttırabilmek için 3 yaşına kadar her çocuğun en az bir defa çocuk psikiyatrisi tarafından muayene edilmesi büyük önem taşımaktadır. Eğer ki çocukta riskli görülen herhangi bir semptom ve bulgu var ise hızlıca uzman kişilerden destek almalarını öneririm. Maalesef ki değerlendirme görüşmelerinde ailelerden sıklıkla duyduğum cümlelerden bir tanesi ‘Kreşe verin düzelir dediler, verdik ama düzelmedi.’ Sevgili aileler tipik olmayan gelişim gösteren çocuklarda kreş tek başına çözüm değildir. Çocukların kreşe hazır olmaları gelişimsel anlamda tüm gelişim basamaklarında ( bilişsel, duyusal, duygusal, motor gelişim gibi) normal aralığın içinde olmaları ile mümkündür. Her çocuk kendi hızında ilerler. Eğer ki; çocuğunuzun gelişiminde bir problem olduğunu düşünüyorsanız zaman kaybetmeden ilgili alanda uzman kişiye danışın. Toprak Psikoloji ve Dil Konuşma Merkezi’nde pediatrik alanda danışanlara hizmet sunmaktayım. Bu zamana kadar tanısı olan /olmayan birçok çocuk ile çalıştım” şeklinde konuştu.

Toprak Psikoloji ve Dil Konuşma Merkezi Özel Eğitim programları hakkında bilgiler aktaran, Özel Eğitim Uzmanı Gülümser Şenay ve Seyran Daud, kişiye özel bireyselleştirilmiş ve grup etkinlikleri programlarından bahsetti.