MUHTEŞEM BİR SERGİ İLE AÇILIYOR

  • Eklenme Tarihi :22.12.2022 | 15:15

Antakya’nın merkezinde yer alan eski Konak Sinemasının binasını Antakya Belediye Başkanı Sayın İzzettin Yılmaz’ın destekleriyle sanat galerisine, eski dokusunu koruyarak dönüştürdük

MUHTEŞEM BİR SERGİ İLE AÇILIYOR

 

Kente kalıcı eserler üretmek için çalışmalarında hız kesmeyen Antakya Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Cumhuriyet Kültür Merkezi Antakya Belediyesi Sanat Galerisi Türkiye’nin önde gelen ressamları ile şehrimizin başarılı ressamlarının tablolarının yer alacağı “Sanat Buluşması” İsimli sergi ile açılıyor. Küratörlüğünü Ülkemizin başarılı ressamları arasında yer alan Ressam Selmani Baki Kocaispir ve Ressam Ünal Kuş’un yapacakları “Sanat Buluşması” sergisinin sanatseverler tarafından yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

24 Aralık 2022 Cumartesi günü saat 16.30’da gerçekleşecek olan açılışa herkesi beklediklerini ifade eden “Sanat Buluşması” sergisi Küratörleri Ressam Selmani Baki Kocaispir ve Ressam Ünal Kuş yaptıkları açıklamada:” Antakya’da uzun bir dönem sanat galerisine sahip olmamasının sıkıntısını uzun bir dönem yaşadık. Özellikle kültürün başkenti olabilecek bir şehirde sanat galerisinin olmamasının  bir çok sanatçıya  ve sanat severlere  büyük sıkıntılar yaşattığını ve böyle bir sanat galerisinin  özlemle beklediğini biliyoruz.

. Son yıllarda sanat çalışmalarına ve etkinliklerine büyük desteklerinden dolayı da Antakya Belediye Başkanı Sayın İzzettin Yılmaz’a ayrıca teşekkür ederiz. Cumhuriyet Kültür Merkezi Antakya Belediyesi Sanat Galerisi olarak adlandırdığımız galerinin Antakya halkına hayırlı olmasını dileriz. Bu galerinin Antakya’da sanat sergilerinin ve sanat etkinliklerinin yapılacağı bir mekâna dönüşmesi sevgili öğrencilere ve sanat sever Antakya halkına büyük bir estetik beğeni kazandıracağına inanıyoruz.

Antakya Belediye Başkanı Sayın İzzettin Yılmaz’ın destekleriyle açtığımız Cumhuriyet Kültür Merkezi Antakya Belediyesi Sanat Galerisinin ilk sergisi olacak olan “Sanat Buluşması” isimli karma sergimize tüm sanat sever Antakya halkını davet ederiz. Bu sergiyle beraber Antakya’da sanatsal çalışmaların artacağını ve sanatsal çalışmaları teşvik edeceğinin de habercisini vermektir. Birçok çevre illerden davet ettiğimiz çok değerli sanatçıların yer alacağı bu sergide sanatın buluşma noktası adı altında “Sanat Buluşması” ismini verdik. Çünkü biliyoruz ki uzun  bir süre resim sergisi salonunda buluşup; sanat hakkında konuşmayı, sanat dostlarımızla biraraya gelmeyi ve resim sanatıyla uğraşan veya ilgisi olan herkesin ortak bir noktada buluşmasını hepimiz özlemle bekledik.Özellikle, Antakya halkının sanatsal ilgiyi arttıracak olan bu galerinin daimî olacağını, birçok sanatçının yaptığı çalışmaları gösterebilecek bir mekânın olmasını önemli buluyoruz. Dahası özellikle MEB’deki sevgili öğrencilerin bir resimsergisini doğrudan gezmelerinin getireceği estetik beğeni bizim için çok değerli ve önemlidir. Bu konuda görsel sanatlar öğretmenlerinin, öğrencileri için sanatsal beğeniyi doğrudan kazanabilecek bir mekânı gezdirmeleri sanatsal gelişimleri açısından çok değerli olduğunu da ifade etmek istiyoruz.

“Sanat Buluşması” isimli karma sergimizin bir diğer en önemli konusu “Her Eve Sanat Eseri” kazandırmaktır. Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştirdiğimiz bu serginin, çağdaş bir değer olgusunu gösteren her eve bir resim getirmesini umuyoruz. Yılbaşı hediyesi olarak da düşünülebilecek bir sanat eseri satın alınıp hediye edilmesiyle beraber Antakya’nın her köşesinde antik kalıntılarla dolu bir medeniyet olmasının yanında evlerimize de bu sanatı taşımanın kıymetli olduğunu ifade etmek isteriz. Özellikle her eserin tek fiyat olmasını kararlaştırmamızda bu gayenin değerli olduğunu gösterir.Son olarak, 24 Aralık 2022 Cumartesi günü saat 16.30’da tüm sanat severleri CumhuriyetKültür Merkezi Antakya Belediyesi Sanat Galerisine davet eder, iyi seyirler dileriz.”dediler. (TALİP KÖLEOĞLU)