Mis Kokulu Nergis’in Hasadı Başladı

  • Eklenme Tarihi :20.12.2022 | 11:47
  • Muhabir :

Bölgemiz çiçek yetiştiriciliği alanında yılların deneyimi ile oldukça geniş bir alanda Nergis çiçeği yetiştiren Necati Sefa, Normalde Ocak ayının ortalarında toplanması gereken Nergisleri erken yetiştirerek hasada başladı

Mis Kokulu Nergis’in Hasadı Başladı

 Hasadın start alması ile birlikte zarif duruşuyla gözlere hoş gelen, kokusuyla insanı mest eden nergis çiçeklerinin satışı Antakya’da başladı. Eylül ayından itibaren sulanan nergis köklerinin çiçek açması ile birlikte Antakya’da nergis zamanını birazda ola öne çeken Necati Sefa’nın Bölge Trafiğin yanında bulunan Nergis tarlası hafta sonunu fırsat bilen ailelerin akınına uğradı.

İskenderun yolu üzeri ve Karlısu mahallesinde olmak üzere iki tarlada nergis yetiştiriciliği yaptıklarını söyleyen Necati Sefa yaptığı açıklamasında:” Bu yıl sulamayı erkenden başlattığımız İskenderun yolu üzeri Bölge Trafik yanındaki tarlamızda normal süresinden bir ay önce nergis hasadına başladık. Çok fazla sevilen çiçeklerden biri olan Nergise gösterilen yoğun  ilgi ilk günlerden kendisini gösterdi. Geçen yıl başladığımız uygulamamızı bu yılda devam ettirerek ziyaretçilerimizin tarladan kendi çiçeklerini toplayarak satın almalarına olanak sağlıyoruz.

Aynı zamanda kokusu  ile insanları mest eden güzel çiçeğimiz  ile tezgahlarda yerimizi almaya devam ediyoruz. Nergis yetiştirmeyi   babaannem sayesinde öğrendim. Ondan edindiğim deneyim ile bugünlere geldim. Çiçek yetiştiriciliğini de başarılı bir biçimde gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Nergis’in sağlıklı bir şekilde yetişmesi için nemli, su tutma kapasitesi yüksek, gevşek, kumlu ve hafif alkali toprakları tercih etmemiz gerekmektedir.Büyük bir özen isteyen Nergis çiçeğinin ekiminden çiçek açana kadar tüm aşamaları benim kontrolümde gerçekleşmektedir. Yine alanında deneyimli arkadaşlarım da bana bu süreçte yardım etmektedirler. Bölgede Nergis çiçeğini profesyonel anlamda yetiştiren bir tek ben varım. Gördüğünüz tezgahların hepsinde benim yetiştirdiğim çiçekler satılmaktadır. Çiçek toplama ve satış konusunda oluşturduğumuz ekip arkadaşlarımıza da istihdam sağlamaktayız.Nergis severleri hem tezgahlarımıza hem de tarlalarımıza bekliyoruz.”dedi. (TALİP KÖLEOĞLU)