HER HATAYLININ RÜYASI "TAŞ FIRIN"

  • Eklenme Tarihi :24.07.2023 | 11:26
  • Muhabir :

Bir Başka Olur Taş Fırın Lezzeti

HER HATAYLININ RÜYASI

Damak tadına önem verenlerin hem gözüne hem de midesine hitap eden Gastronomi şehri Hatay’da yöresel lezzetler taş fırında piştiğinde damak çatlatan bir lezzet halini alıyor. Hemen her mahallede bulabileceğiniz taş fırınlarda tepsi yemeklerinden lahmacuna,Pide ekmekten,Lavaş’a katıklı ekmeğe bir çok lezzeti en leziz halleri ile pişiriliyor.

6 Şubat depremi sonrası büyük yıkımın yaşandığı Antakya’dan ilçelere zorunlu bir biçimde yaşana  göç dalgası ilçelerdeki taş fırınlara yoğun mesai yaptırmaya başladı. İşte o ilçelerden biri olan Altınözü’nde 14 yıllık fırın ustası Mehmet Öztürk’ün Yenişehir mahallesinde bulunan fırınını ziyaret ettik. Yoğun bir biçimde taş fırın önünde mesai harcayan Mehmet Usta bir yandan yemekleri kıvamında pişirmek adına efor sarf ederken bir yandan da gelen müşterileri ile ilgileniyordu.

Depremzede Dostu Mehmet Usta..Yaşanılan büyük felaketten dolayı öncelikle büyük geçmiş olsun diyerek diyerek sözlerine başlayan Mehmet Usta açıklamasında:” Asrın felaketi diye adlandırılan 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden herkese Allah’tan rahmet , geride kalanlara sabırlar diliyorum. Deprem sonrası Antakya ve çevresinde yaşanan büyük yıkım sonrası ilçemizin nüfusu ciddi bir biçimde arttığından bizde ilk günden itibaren yoğun mesai yapmaya başladık.İlk günler o kadar sıkıntılıydı elimizdeki malzemeden herkese ekmek yetiştirmeye çalıştık.Hatta bir çok depremzede kardeşimize ücretsiz bir biçimde ekmek dağıtımı yaptık. Rabbim bir daha bizlere böyle sıkıntılar yaşatmasın.

14 yıllık fırıncılık geçmişimde Dünya’nın Türkiye’nin farklı yerlerinde çalıştıktan sonra yedi yıldır Altınözü’nde faaliyet göstermekteyim. Müşteri memnuniyeti odaklı hizmetimizde Hijyen olmazsa olmazımızdır. Kullandığımız malzemeleri en kalitelilerinden seçmekteyiz.Taş fırında pişen lezzetler odun ateşinde en leziz halleri ile sofralardaki yerlerini alıyorlar. Gördüğünüz gibi tepsi kebap ve diğer tepsi yemeklerinin yanı sıra yoğun bir biçimde ekmek pişirimi yapmaktayız. Yine Katıklı ekmek ve lahmacun pişirimlerimizde yoğun bir biçimde devam etmektedir.Kalitemizden asla ödün vermeden en lezzetli pişirimleri yapmak adına ben ve çalışma arkadaşlarım haftanın 7 günü hizmetimize hız kesmeden devam edeceğiz.”dedi.