Geleceğin akıllı fabrikalarını inşa ediyor

  • Eklenme Tarihi :05.09.2023 | 11:38
  • Muhabir :

Hızlı ve kaliteli üretimin anahtarı güvenli haberleşme

Geleceğin akıllı fabrikalarını inşa ediyor

Tüm endüstrileri kuşatan dijital dönüşüm, fabrikaların yeni nesil teknolojilerle uçtan uca yeniden yapılanmasını beraberinde getirdi. Güçlü networkler sayesinde üretimin her aşamasının tek noktadan yönetilebildiği, akıllı fabrikaların üretimde baş rolü aldığı endüstri çağında, güvenli haberleşme de sürdürülebilir verimlilikte anahtar görevi görüyor. Japonya merkezli CLPA (CC-Link Partner Association) ise fabrikalarda inşa ettiği güvenli sistem mimarisi ile dijital dönüşümle hacmi giderek büyüyen verilerin hızlı ve güvenli bir şekilde işlenmesine katkı sağlıyor.

 

Tüm sektörlerde Sanayi 4.0 ile başlayan otomasyona geçiş süreci, fabrikalarda iletişim ihtiyaçlarını değiştirdi. Endüstrilerde hızlı ve kaliteli üretimin anahtarını sunan otomasyon süreci, üretim hatlarında güvenli ve hızlı haberleşmeyi bir zorunluluk haline getirdi. Dünya çapında endüstriyel haberleşme teknolojilerinin kullanımı yaygınlaştıkça işlenmesi gereken veri hacmi de gittikçe artıyor. Günümüzde daha fazla verinin işlendiği akıllı fabrikalarda endüstriyel haberleşmenin güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin önemine dikkat çeken CLPA Türkiye Müdürü Önder Şenol, “Yüksek güvenilirliğe sahip endüstriyel haberleşme teknolojileri sayesinde verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesi için hızlı bir alt yapı sunuluyor” dedi.

Endüstriyel haberleşme sistemleri sürdürülebilir verimliliği etkiliyor

Üretimin tüm aşamasına yayılan hızlı ve yoğun veri akışı, endüstriyel haberleşme teknolojilerinin de gelişimini hızlandırıyor. Otomasyon sürecine geçişin endüstrilerde güvenilir veri akışını daha da kritik hale getirdiğini belirten Önder Şenol, “Veriye dayalı öngörü imkânı sunarak işletmelerin gelecek hedeflerini belirlemesine yardımcı olan endüstriyel haberleşme teknolojileri yüksek performans, hız ve işlevselliği aynı anda sunuyor. Veri akışını hızlı ve güvenli bir şekilde sağlayan işletmeler doğru stratejik hamlelerde bulunabiliyor. Böylece ağ güvenirliği, üretkenlik ve kalite güvence stratejilerini bir sonraki aşamaya taşıyabiliyorlar. Üretimde hız ve verimlilik sağlayan teknolojilerin kapladığı alan giderek genişlerken, endüstriyel haberleşme sistemleri de sürdürülebilir verimliliği sağlayan bir mekanizma görevi görüyor. Çalışanlar ve makineler arasında sağlıklı ve sürdürülebilir bir iletişim sürdürülmesi işletmelere rekabet avantajı sağlıyor” ifadelerinde bulundu.

Geleceğin akıllı fabrikalarını inşa ediyor

Geliştirdikleri endüstriyel haberleşme teknolojileriyle geleceğin akıllı fabrikalarını inşa ettiklerini söyleyen Önder Şenol, endüstriyel haberleşmede performans ve işlevselliğin üst seviyeye taşınmasına yardımcı olan CLPA’nın CC-Link teknolojisi hakkında şu bilgileri verdi: “Endüstriyel düzenin yeni çerçevelerini destekleyen, son teknoloji ürünler ve uygulamaların potansiyelini açığa çıkaran kapsamlı bir protokol olan CC-Link IE, hız ve güvenliği aynı anda sunuyor. CC-Link IE’nin Safety haberleşme fonksiyonu ile fabrikalarda artan veri trafiğinin güvenli bir şekilde sürdürülmesine katkı sağlıyoruz. Fabrikaların tüm network’lerine uyumlu olan Safety haberleşme fonksiyonu güvenli, genel ve hareket kontrolü sistemlerinde bir arada kullanılabiliyor. Güvenli veri akışında oldukça kritik bir sorumluluk üstlenen bu fonksiyon, sahip olduğu fonksiyonel güvenlik standartlarıyla bilgilerin aktarılması için verimli ve güvenilir bir ağ görevi görüyor. CC-Link IE, Safety haberleşme fonksiyonu ile fabrikaların omurgasını oluşturan bir ağ üzerinde haberleşme katmanı yaratıyor. Bu katman üzerinde ESMAP (IE Safety Master Protocol Machine) olarak tanımladığımız protokol makinesi ile birlikte çalışıyor. Böylece fabrikalarda oluşturduğumuz katman üzerinde sağlıklı ve güvenli veri akışı hedefleyerek bugünün dünyasında gelecek stratejilere yön veren verileri güvenli bir havuzda buluşturuyor.” (Haber Merkezi)