ERZİN’E KENDİ MARKAMIZI ALDIK

  • Eklenme Tarihi :22.10.2023 | 12:40
  • Muhabir :Hatay Gazetesi

SÜT BANKASI ADIYLA MARKA YARATTI

ERZİN’E KENDİ MARKAMIZI ALDIK

Hatay’ın Erzin ilçesinde Dünya Avşarlar Derneği Başkanı Bekir Mağara’nın işletmeciliğini yaptığı, kendi ürettikleri ürünleri ‘Süt Bankası’ Reisin Çiftliği markasıyla kent halkının damak tadına sunuyor.Erzin’in Gökdere Mahallesi'nde faaliyette bulunan Dünya Avşarlar Derneği Başkanı Bekir Mağara, işlettiği besi çiftliğinden süt ve yoğurt üretimi yaparak yaklaşık 6 önce ‘Süt Bankası’ markasıyla doğal ürünleri Şükrüpaşa Mahallesi'nde açtıkları yerde halkıyla buluşturuyor.

ERZİN’E KENDİ MARKAMIZI ALDIK

Erzin Gökdere’de kendi çiftliklerinin bulunduğunu, 40 sağılır büyükbaş hayvana sahip olduklarını belirten Bekir Mağara “Burada ayrıca kendi düvelerimiz ve kurbana beslediğimiz tosunlarımız var. Çobanımız var, aylık çalışıyor. Biz de kendi hayvanlarımızın üstündeyiz. Bunlar narin hayvanlar, yemesiyle içmesiyle bakımı yapılmazsa hastalanırlar. Biz de düşündük kendi ürünlerimizi halkımıza tanıtalım, ayrıca bir yenilik olsun Erzin’e kendi markamızı aldık” dedi.

ARADA FARK VAR

Çiftlikte ürettiğimiz yoğurdu buraya getirip, yeni açtıkları yere getirdiklerini aktaran Bekir Mağara “Öncelikli olarak yoğurt ve sütü vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Özel isteyene peynir, her zaman olmuyor ama hayvandan nasıl çıktıysa, o doğallıkta hiçbir katkı olmaksızın, hayvanımızdan ne aldıysak onu insanlara getirip, burada sabah saatlerinde halkımıza sunuyoruz. Buradan aldıkları süt ve ürünlerini yediklerinde vatandaşlarımız anlayabiliyorlar, hazır süt ürünüyle, bizim sunduğumuz ürün arasındaki farkı” diye konuştu.

VATANDAŞLARI UYARDI

Piyasalardaki beş kiloluk diye tabir edilen kutuların kilogram değerinin altında olduğunu da hatırlatan Bekir Mağara vatandaşları uyararak “Aldığınız yoğurdu kilo ile alın! Bizdeki 4 kilo 250 gram. Biz kovanın içerisindeki yoğurdu satıyoruz. Ben insanlara diyorum ki, ürününüzü kiloyla alın, tartın alın. Bu bir tek yoğurt için geçerli değil, bu kurbanlık alırken böyledir, domates alırken böyledir. İşte ‘efendin biz kasasını 80-70 liraya veriyoruz’ ya kaç kilo gelir, 25 kilo gelir, tartıyorsun 22 kilo! İnsanları uyandırmaya çalışıyoruz. Üzülüyoruz buna, yani dille kiloda yalan söyleyip insanları kandıranlar üzüyor. Bu kova beş kilo değil. 4-4,5 kilo alır. Biz 4 kiloya ayarlıyoruz, 250 gram fazlası var, kapla beraber. 4 kilo 300 gram gelir, ama 4 kilo gelmez” şeklinde konuştu.

Erzin Dünya Avşarlar Derneği olarak büyük bir camia olduklarının latını çizen Başkan Bekir Mağara şunları söyledi: “Bizim kendimize ait büyük boylarımız var. Erzin’de büyük bir kabileyiz. Avşarlar olarak ne devletimizden el açıp bir şey bekleriz, ne kimseye boyun bükülür, ne de devlet düşmanlığı yaparız. Orijinal has Türk ırkından, Oğuz boyundan bir soy, Avşar soyu. Bedelini bu ülkeye ödemiştir, tüm Avşarlar olarak da gurur duyuyorum…”