Bakla Tutkunları Semerciler Çarşısına Geliyor

  • Eklenme Tarihi :27.08.2023 | 00:21
  • Muhabir :

Asrın felaketi sonrası büyük yıkım yaşayan Semerciler Çarşısının ülke çapına ünü yayılmış esnafı Çayırcı Hasan Usta ,Muhteşem lezzetleri ile müşterilerine hizmet vermeyi sürdürüyor.

Bakla Tutkunları Semerciler Çarşısına Geliyor

Bakla denildiğinde ilk akla gelen aile olan Çayırcı ailesinin 3. Kuşak ustası Hasan Usta ve 4.kuşak ustası Halef usta muhteşem bakla lezzetleri ile bakla tutkunlarının adresi olmaya devam ediyor.Damak çatlatan bakla lezzeti ile herkesten tam not almayı başaran Hasan Çayırcı bugün Bölgemizde, Ülkemizde ve Yurtdışında herkes tarafından bilinen bir marka durumunda.

Tarihi Uzun Çarşı içerisinde bulunan Semerciler Çarşısında üçüncü kuşak Hasan Çayırcı tarafından en leziz biçimde yapılan Bakla  dördüncü kuşak Halef  Çayırcı tarafından da İstanbul’da Çayırcı ailesine özgü  bir  biçimde yapılıyor.

Muhteşem bakla lezzeti ile müşterilerine adeta parmak ısırtan Hasan Çayırcı’ya  Bakla’nın Hamam Külhanından bakır tabaklardaki son haline kadar olan serüvenini sorduk. Hasan Usta:” Şükürler olsun yaşadığımız büyük felakete rağmen işimizin başında müşterilerimizin hizmetindeyiz. Baklayı memlekete getiren ve sevdiren Çayırcı ailesidir.Merhum  Muharrem Çayırcı dedem bu lezzeti Suriye’de öğrenmiş ve memlekete geldiğinde en lezzetli hali ile müşterilerine sunmaya  başlamış. Daha sonra Rahmetli Babam ve amcam ile devam eden Bakla yapımı şimdi bizler tarafından devam etmektedir.

Aile büyüklerimizden bizlere kalan bakır Caralarda dış kabuklarından ayıkladığımız baklalar çarşı hamamlarının külhanlarında 24 saat boyunca pişer.Daha sonra iş yerine getirdiğimiz bakır Caralardan tabaklara aldığımız baklaya ,Tahin,Limon tuzu,Zeytinyağı,Sarımsak ilave edilerek doğru kıvamı buluncaya kadar tahta tokmaklar ile dövülür.Hazır olduktan sonra üzerine maydanoz ve pul biberi süslemesi yapıldıktan sonra servisimiz yapılır. Burada belirtmek isteğim ince detay tüm sunumlarımız bakır sahanlarda yapılmaktadır. Talebe göre boy boy bakır sahanlarımız mevcuttur.Şuan kullandığım boyut Martabani denilen 4 kişilik bakla servisi yaptığımız tabaktır.Bakla günün her öğünü tüketilen bir lezzet olmasının yanında çarşı esnafımız tarafından genellikle sabah kahvaltısı olarak tercih edilir.Bunun sebebi gün boyu tokluk hissi vermesidir. Aynı zamanda çarşıda bakla’nın esnaf arasındaki adı beton diye ifade edilmektedir.Genç nesil ustalar olarak bizim bu lezzete yaptığımız başka bir katkı günün gereksinimleri doğrultusunda özel ambalajlar ile Türkiye’nin her yerine kargo ile gönderme oldu.Çayırcı ailesinin genç ustaları olarak bizler aile büyüklerimizden öğrendiğimiz yöntemleri ve bakla kıvamını asla değiştirmeyerek bugünlere getirdik ve bunu gelecek kuşaklara aktarmak adına da var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz.Güncel paylaşımlar yaptığımız instagram sayfamız olan @ cayirci_1953 ‘ten bizi takip edebilirsiniz.Bakla lezzetimiz için herkesi Semerciler Çarşısındaki iş yerimize bekliyoruz.”dedi. Çayırcı Hasan Usta’nın meşhur bakla  lezzeti için iletişim numaraları 0 538 780 22 22 ile 0 537 325 62 62. (MEHMET EZER)