ARTIK ÇOCUKLARI SEVİNDİRİYOR

  • Eklenme Tarihi :29.08.2023 | 09:52
  • Muhabir :

Hatay’ın İskenderun ilçesinde tornacılıktan emekli olan Mustafa Sönmez, boş zamanlarını ahşap oyma sanatı ayırdı, ek iş edindi.

ARTIK ÇOCUKLARI SEVİNDİRİYOR

Yaptığı ahşap oyuncaklarla artık çocukları sevindiriyor.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Hatay İskenderun ilçesinde uzun yıllar tornacılık yaparak ağır sanayiden, araç ve makinelerin aksamlarını üreten tornacı ustası Mustafa Sönmez, emeklilik dönemini hobi ile başladığı ahşap oymacılığını ek işe dönüştürdü.

Atölye kurdu, ahşapla birbirinden farklı figürler, oyuncaklar üretmeye başladı, 6 Şubat depreminde de atölyesi yıkıldı, İskenderun’da ‘Saklı Pazar’ olarak bilinen Havuzlu Çarşının yan tarafındaki parkta ahşaptan çocuklar için oyuncak üretmeyi sürdürüyor.      

Kurduğu atölyesinin zarar gördüğünü ve manikalarının da hasar aldığını elindeki imkanlarla ahşap oyma sanatını gerçekleştirmeye çalıştığını İskenderun.org mikrofonlarıyla paylaşan Mustafa Sönmez “Atölyemiz depremde yıkıldı, makinelerimiz de hasar gördü. Yer bulamıyoruz sonra burayı belediyemiz bize tahsis etti ama buraya büyük makinalar getiremediğimden dolayı böyle elimde işte kesici aletlerle özel yapmış olduğumuz zımpara ve parlatıcı makinelerle bir şeyler yapmaya çalışıyorum” dedi.

Hayalinin yarıda kalmasının burukluğunu yaşadığını, elinden gelen ve elinde olan imkanlarla hayat mücadelesine devam eden zanaatkar Mustafa Sönmez “Memleketimizi ve kalkındırmak için veya bir şeyler yapmak için bir sanatkar olarak bir şeyler yapmak istiyorum. Madem ben sanatkârsam boş durmak istemiyorum. işte böyle üretimler yapıyorum, kendi çapımda. Hedefim de vardı. 3 yıl içerisinde 50 kişilik bir ekiple çalışmaktı, tabi devlet destekli oluyor bu konular ama biz kendi çabamızla, kendi mücadelemizi veriyoruz ve deprem sonrası elimizden geldiği kadar elimizi taşın altına koyup, bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Büyük iş makineleri kullanmadan elleriyle yaptığı ahşap kolye, anahtarlık, figürler ve çocuklar için yaptığı oyuncaklardan 2 aydır sadece 600-700 TL gibi bir kazanç elde edebildiğini sözlerine ekleyen Mustafa Sönmez; “Figür, tasarım, İskenderun figürleri yapıyorum, kolye türü, anahtarlık gibi kendim tasarlayıp kendim yapıyorum. Burada çocuklar için de oyuncaklar yapıyorum. Büyük makineleri getiremediğim için elimizde yapabileceğimiz aletleri kullanıyor, el aletleriyle yaptığım figürler, ürünlerden iki aydır da ancak 600 - 700 lira gibi bir kazancım oldu” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)