Antakya Kahkesi 80 Yıldır Onların Ellerinde Lezzet Buluyor

  • Eklenme Tarihi :29.07.2022 | 10:31
  • Muhabir :

Antakya Kahkesi olarak bilinen Nohut Mayalı , Yağsız ve Tuzsuz Kahkeyi eminiz bilmeyeniniz, tatmayanınız yoktur.

Antakya Kahkesi  80 Yıldır Onların Ellerinde Lezzet Buluyor

Kiminin  çay ile birlikte, kimin de süt ile birlikte tükettiği bu lezzet oldukça eskilerden gelmektedir. Kırkıcı ailesi bu lezzeti 80 yıldır kaliteyi hiç bozmadan Habibi Neccar camisi yanındaki fırınlarında yapıyorlar üç kuşaktır.

Güler yüzleri ile bizleri karşılayan Ramazan ve Necim Kırkıcı kardeşler  ,Antakya Kahkesini yapmak biraz meşakkatli bir iştir bu sebepten dolayı bir dönemin vazgeçilmez lezzeti  pek yapılmaz oldu diyerek başladıkları konuşmalarında:” Kırkıcı ailesi olarak yaklaşık 80 yıldır bu eşsiz lezzeti  en leziz hali ile pişirmekteyiz. Gördüğünüz bu fırında bizim aile büyüklerimiz  çalışmış uzun yıllar, Daha sonra biz devraldığımız bu bayrağı en iyi biçimde taşımak adına faaliyeti sürdürdük inşallah bizden sonra da bu işi yapacak çocuklarımızı da yetiştirmekteyiz.24 saat bekletilen bir nohut mayası hazırlığı ile başlayan kahke serüvenimiz yoğurduğumuz hamura bu nohut mayasının eklenmesi  ve dinlendirilmesi ile devam etmektedir.Şunu özellikle belirtmek isteriz ki Kahke hamuruna, şeker, tuz, maya, ve yağ eklenmez. Dinlenme süresini tamamlayan hamurumuz hünerli ustalarımızın ellerinde seri bir biçimde şekillenerek tepsilerdeki yerini alır.Bu bölümde seri olmak zorundalar çünkü hamur özelliğini yitirebilir ve verimli olmayabilir. Daha sonra kahkemiz ateş kıvamı ayarlanan taş fırınımızda pişerek servise hazır duruma gelmektedir.Susamlı ve Sade olmak üzere iki çeşit pişiriyoruz. Ve her gün pişirim yapıyoruz.Günde 1000 adet kahke pişirmekteyiz.Bazı müşterilerimiz fırından çıktığı andaki sıcak halini sevdiğinden bizden öğrendikleri pişirim saatleri sonrasında sıcak sıcak almak üzere tepsilerin fırından çıkışını beklerler. Ama genelde bu lezzet kuru hali ile çay ve sütün yanında tüketilir.Ramazan sahurlarının olmazsa olmazıdır Antakya Kahkesi bazı evlerde.Tek tek satış yaptığımız gibi Yıllardır en çok tercih edilen hali olan 20 adetten oluşan kleyde hali ile satmaktayız.Antakya Kahkesini bilenler her daim yanımıza gelirler birde bilmeyenler var onlar da şehrimize gelen yerli ve yabancı turistler,Onlara da ikram ederek anlatarak tanıtıyoruz bu lezzeti.Altını çizerek söylüyoruz başka şubemiz yoktur.Antakya Kahkesi tutkunlarını fırınımıza bekliyoruz.”dediler.

Tarihi Kırkıcı fırınında Antakya Kahkesinin yanında Antakya Simidi,Halebi ekmek,Porsiyonluk ekmek,Galeta ve Külçe ‘de yapılmaktadır.Aynı zamanda talepler doğrultusunda pişirimde yapılıyor.

Kırkıcı Fırını Kurutluş Caddesi Habibi Neccar Camisi yanı no:133 adresinde faaliyet gösteriyor. (EMRE BERK KÖLEOĞLU- STAJYER ÖĞRENCİ)