TISİAD, Türkiye ekonomisi için çalışıyor - Hatay Gazetesi

TISİAD, Türkiye ekonomisi için çalışıyor

  • Eklenme Tarihi :26.11.2023 | 12:19
  • Muhabir :Haber Merkezi

TISİAD, Türkiye ekonomisi için çalışıyor

Türkiye ile Irak olmak üzere birçok ülkeyle başarılı ekonomik köprülere sahip olan TISİAD, yılsonu değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi. Yoğun katılımın olduğu toplantıda konuşan TISİAD Başkanı Mehmet Salih Çelik, TISİAD üyelerinin yurt dışında yüksek cirolar elde ettiği ve ekonomiye büyük katkı sağladığını belirtti. “Mersin, bugün sadece Türkiye için değil; konumu ve imkânları itibariyle Ortadoğu ve komşu coğrafyalar için de stratejik bir kent. Biz de TISİAD olarak merkezi Mersin’de olan bir dernek olarak kentimizin bu değerleriyle kente güç katmak gayretindeyiz” dedi. Çelik, “Derneğimiz vesilesiyle üyelerimiz arasında son bir yılda Türkiye’de 69 milyon TL Irak’ta ise 30 milyon dolar ticaret gerçekleştirildi. Üyelerimizin yurtiçi ve yurtdışı toplam ticaret hacmi son bir yılda 15 milyar liraya yaklaştı” dedi.

 

Türkiye Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Çelik, TISİAD üyelerinin Türkiye ekonomisi ve kalkınma için var gücüyle çalıştığını vurguladı. Yıl sonu değerlendirme toplantısını BN Otel ev sahipliğinde gerçekleştiren TISİAD, iş dünyası temsilcilerini de bir araya getirdi.

Kent ve ekonomi dünyasından büyük ilgi gören toplantıda, TISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Çelik, derneğin yurtiçi ve yurtdışı faaliyetleri hakkında bilgi sundu. Buluşmanın sıradan bir buluşma olmadığını dile getiren Çelik, TISİAD üyelerinin yurt dışında yüksek cirolar elde ederek ekonomiye büyük ölçüde katkı sağladıklarını belirtti. Çelik, ilkelerinin her zaman çok sesli ve demokratik işleyişi kalıcı hale getirmek olduğunu söyledi.

“TISİAD OLARAK KENTE GÜÇ KATMAK GAYRETİNDEYİZ”

Mersin’den ülke ekonomisine katkıda bulunmanın kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayan Başkan Çelik, “Mersin, bugün sadece Türkiye için değil; konumu ve imkânları itibariyle Ortadoğu ve komşu coğrafyalar için de stratejik bir kent. Liman, demiryolu, karayolu ulaşım imkanları ve yakın zamanda ileri bir hamle olarak gelişeceğini düşündüğümüz bölge havalimanıyla Mersin, bölgesinde parlıyor. Tabii bununla beraber çok kültürlü, renkli toplumsal yapısıyla da kentimiz küçük bir Türkiye’dir. Bu da bizim zenginliğimizdir. Biz de TISİAD olarak merkezi Mersin’de olan bir dernek olarak kentimizin bu değerleriyle kente güç katmak gayretindeyiz. Görevi devraldığımız günden bu yana gerek ülkemizde ve Irak’ta ve açtığımız temsilciliklerle derneğimizi yüklendiği göreve uygun olarak konumlandırmaya çalıştık. Gerçekleştirdiğimiz zirvelerle, Irak ziyaretleri, fuar buluşmaları ve başka etkinliklerle üyelerimizin etki alanını genişletirken aslına Mersin’in ve ülkemizin ekonomisine güç katacak bir yerde durduk. Bunun sonucunda derneğimiz vesilesiyle üyelerimiz arasında son bir yılda Türkiye’de 69 milyon TL Irak’ta ise 30 milyon dolar ticaret gerçekleştirildi. Üyelerimizin yurtiçi ve yurtdışı toplam ticaret hacmi son bir yılda 15 milyar liraya yaklaştı” dedi.

“BİRLİKTE HAREKET EDEREK ÜLKEMİZ ADINA DOĞRU BİR ENERJİYİ AÇIĞA ÇIKARACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ”

Mersin’in en önemli iş ve meslek örgütleriyle yan yana olmakla hep birlikte güçlü olunacağını düşündüklerini ifade eden Çelik, “Bir ülkenin siyasi erki elbette o ülkenin gidişatından sorumludur. Ancak, toplumun dinamikleri başta STK’ler, aydınlar, iş dünyası gelecek eksenli bir bakışla hareket etmiyorsa gidişattan sadece “yürütme” sorumlu değildir. Bu anlamda derneğimizin teşkilat yapısını bu vizyoner bakış açısıyla oluşturduk. İstişare ve bilim kurullarımız daima kent ve ülke ekonomisine dair araştırmalar yaptı. Deyim yerindeyse kentimiz için entelektüel sermaye oluşturdu. Bizler TISİAD olarak dahil olduğumuz çatı teşkilatlarıyla da birlikte hareket etmenin ülkemiz adına doğru bir enerjiyi açığa çıkaracağını düşündük ve öyle hareket ettik” diye konuştu.

ODA, BORSA VE STK TEMSİLCİLERİNDEN TISİAD’A TAM DESTEK

Gecede konuşma yapan MTSO Başkanı Hakan Sefa Çakır, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir ve Çukurova SİFED Başkanı Hüseyin Kış, TISİAD’ın Türkiye ve Irak arasında önemli bir köprü olduğuna dikkat çekti. Başkanlar konuşmalarının sonunda TISİAD Başkanı Çelik ve üyelerini gösterdikleri birlik ve beraberlikten dolayı tebrik ederek, her zaman yanlarında olduklarının altını çizdiler.

KİMLER KATILDI

Toplantıya Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Sefa Çakır, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Sait Kayan, MTOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Seytullah Işık, MIP Satış Departman Müdür Yardımcısı Çağrı Binol, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bedrettin Gündeş, Çukurova SİFED Başkanı Hüseyin Kış, STK başkanları ve iş insanlarıyla yaklaşık 200'e yakın katılımcı yer aldı.