TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, İKİ YERLİ SIĞIR IRKI İÇİN HALK ELİNDE ISLAH PROJESİ BAŞLATTI - Hatay Gazetesi

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, İKİ YERLİ SIĞIR IRKI İÇİN HALK ELİNDE ISLAH PROJESİ BAŞLATTI

  • Eklenme Tarihi :13.01.2024 | 11:45
  • Muhabir :Haber Merkezi

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, İKİ YERLİ SIĞIR IRKI İÇİN HALK ELİNDE ISLAH PROJESİ BAŞLATTI

 

Hayvanların verimleri, yaşam biçimleri, dayanıklılık ve çeşitlilikleri üzerinde doğrudan etkisi bulunan küresel ısınma ve iklim değişikliğinden kaynaklanan olumsuzlukların bertaraf edilmesi amacıyla Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından “Hayvan Gen Kaynaklarının Korunması ve Geliştirilmesi Projesi" yürütülüyor. Bu kapsamda, büyükbaş yetiştiriciliğinde küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı ortaya çıkması muhtemel şartlara uyum sağlamış, hastalıklara dayanıklı ırkların geliştirilmesi ve ıslah edilmesi büyük önem taşıyor.

Bu çerçevede, “Hayvan Gen Kaynaklarının Korunması ve Geliştirilmesi Projesi" kapsamında ilk kez halk elinde yerli sığır ıslahı projesi başlatıldı.

Söz konusu proje ile yerli genetik kaynakların sürdürülebilirliği ile bakım ve besleme avantajlarından yararlanılması amaçlanıyor.

Yeni ıslah projesi Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa'da GAK, Ankara'da Yerli Kara sığır ırkları için yürütülecek. Proje kapsamında, anaç sığır başına 4.000 TL, doğum, 6 ay ve 1 yaş canlı ağırlık tartımları alınan yavrularına ise 3.250 TL destekleme ödemesi yapılacak. Projeler 5'er yıllık süreyi kapsayacak.

Her iki yerli sığır ırkında yapılacak ıslah projesi ile Türkiye'nin hem yerli genetik kaynakları korunacak hem de süt ve et gibi verim kabiliyetleri artırılarak ülke hayvancılığına katma değer sağlanacak.

İKLİME UYUM KABİLİYETLERİ ÇOK YÜKSEK

Yayılma alanı Güney Anadolu Bölgesi olan Güney Anadolu Kırmızısı (GAK), bu bölgenin iklim ve çevre şartlarına adapte olmuş bir ırktır.

Sarıdan kırmızı ve kahverengiye kadar renk çeşitliliğine sahip olan GAK, hem et hem de süt açısından kombine verimliliğe sahiptir ve düşük kalitedeki yemleri iyi değerlendirebilir. İklime uyum kabiliyeti çok yüksek bir ırk olan GAK, sıcaklık, stres ve yem değişikliklerine, her türlü olumsuz doğa şartlarına, açlığa, yetersiz beslenmeye, hastalık ve parazitlere karşı dayanıklıdır.

Yavrusunu besleme ve koruma bakımından annelik içgüdüleri gelişmiş bir ırk olan GAK'ın sürü kabiliyeti de yüksektir.

Halk elinde ıslah projesi Ankara'da yürütülecek Yerli Kara'lar ise Orta Anadolu Bölgesi'nin iklim ve çevre şartlarına adapte olmuş bir ırktır. Nispeten daha az gelişmiş bakım, besleme ve barındırma koşullarında yetiştirilebilen Yerli Kara sığır ırkının en önemli özelliklerinden birisi de çok uysal olmasıdır. Az ot ve samanla beslenen bu sığır ırkı kanaatkâr bir hayvan olarak bilinmektedir.

Öte yandan, TAGEM tarafından GAK sığır ırkı Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa ve Hatay'da, Yerli Kara sığırı ise Ankara, Çankırı ve Antalya'da saf olarak yetiştirici elinde hâlihazırda korunuyor. Islah projesi için önem taşıyan koruma programı kapsamında ise hayvan başına 1.600 TL destekleme ödemesi yapılıyor.

BAKAN YUMAKLI: “YERLİ HAYVAN IRKLARIMIZIN KORUNMASINA AYRI BİR ÖNEM VERİYORUZ"

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen halk elinde ıslah projeleri sayesinde hem ülkenin genetik kaynaklarının korunduğunu hem de Anadolu coğrafyasına uyum sağlamış ırklardan daha yüksek verimler elde edildiğini bildirdi.

Hayvansal üretimin daha da geliştirilmesi ve ileriye taşınması için yaptıkları desteklemelerin meyvelerini aldıklarını vurgulayan Yumaklı, “Hayvansal üretimimizde yerli hayvan ırklarımızın korunmasına ayrı bir önem veriyoruz. Bu bağlamda, hayvan yetiştiriciliğinde ıslah çalışmalarının uzun soluklu ve kesintiye uğramadan devam etmesi önceliklerimiz arasındadır. Çok sayıda ilimizde başlattığımız projeler ivme kazanarak sürüyor. Halk elinde ıslah projeleri kapsamında üreticilerimizi desteklemeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.