SİGARA ZAMMI ÇÖZÜM DEĞİL - Hatay Gazetesi

SİGARA ZAMMI ÇÖZÜM DEĞİL

  • Eklenme Tarihi :06.04.2024 | 11:21
  • Muhabir :ALİ GÖRÜN

SİGARA ZAMMI ÇÖZÜM DEĞİL

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Firmaların 4 Nisan’da açıkladığı zamlı sigara fiyatları ile en pahalı sigara geçtiğimiz yıl 36 lira iken şu anda 69 lira olduğunu hatırlatarak “Son 1 yıl içerisinde sigaraya yüzde 95 zam geldi” dedi.

 

Durumun böyle olmasının vatandaşın alım gücünü düşürdüğü için kaçak sigaraya ve tütüne yönelimi arttırdığına işaret eden Palandöken “Sigara ve tütünde kaçak oranı yüzde 25’e kadar yükseldi. Bu da vergi kaybını arttırdı.

SİGARA FİYATLARI ARTTIKÇA ESNAFIN KAR MARJI DÜŞÜYOR

Dolayısıyla devleti çok büyük bir vergi kaybına uğratıyor. Sigara zamları en çok esnafa zarar veriyor. Çünkü sigara fiyatları arttıkça firmalar kar marjlarını düşürüyor. Bununla birlikte kar marjları kredi kartı komisyon oranları bile karşılamıyor. Çünkü esnaf kredi kartı ile sigara alırsa yüzde 1 komisyon ödüyor. Öte yandan esnafımız para kazanmadan cirosu artıyor ve birinci sınıf tacir statüsüne çıkıp vergi dilimi değişiyor. Sigara zammı asla çözüm değil. Hem devletin hazinesinde kayıp olmaması hem de sigara kullanan vatandaşların alım gücünün düşmesiyle kaçağa yönelimin azaltılması için acilen zamlar durdurulmalı”  dedi.