MUHASEBE VE MÜŞAVİRLİK ÜCRETLERİ ERİDİ

  • Eklenme Tarihi :10.01.2023 | 10:50
  • Muhabir :

Hatay SMMM Odası Başkanı Jale Marufoğlu, Muhasebe ve Mali Müşavirlik ücretlerinin eridiğini söyledi.

MUHASEBE VE MÜŞAVİRLİK ÜCRETLERİ ERİDİ

 MARUFOĞLU: MUHASEBE VE MÜŞAVİRLİK ÜCRETLERİ ERİDİ

 TÜİK rakamlarının bile gizleyemediği yüksek enflasyonun, yaşanan hayat pahalılığı ve alım gücündeki azalmanın insanca yaşama şartlarını zorladığına dikkat çeken Başkan Marufoğlu bu kısır döngünün kırılması gerektiğini belirtti. Ekonominin ve ticari yaşamın en önemli bileşenlerinden olan "Mali Müşavirlik Hizmetleri"  ve Mali Müşavirlerin bu süreçte en zor durumda kalan meslek gruplarından biri olduğunun altını çizen Marufoğlu “Mali Müşavirlik ücretlerinin Yaşanan bu enflasyon ortamında eridiği ve güncellenmesi gerektiği açıktır.  2023 yılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesinde yer alan ücretlerin yüksek enflasyon nedeniyle yetersiz kalması, muhasebe bürolarının sürdürülebilirliğini ve hizmet sunmasını olanaksız boyuta getirdi” dedi.

Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesinde yer alan ücretlerin yüksek enflasyon nedeniyle yetersiz kalması, muhasebe bürolarının sürdürülebilirliğini ve hizmet sunmasını olanaksız boyuta getirdiğini aktaran Marufoğlu “ Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan muhasebe ücretlerindeki yüzde 85 artış, kayıpları dahi telafi etmiyor. 2023 yılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesinin 2022 yılı için yayınlanan asgari ücret tarifesindeki tutarların en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artırılarak uygulanması gerekmektedir. Mali Müşavirlik ücret tarifesindeki ücretler, maliyetlerdeki artışlar nedeniyle erimiştir. Yukarıdaki veriler açıkça göstermektedir ki, yıllar içerinde yaşanan kayıpları dahi karşılamaktan uzak olan yüzde 85’lik artış, bu erimeyi derinleştirmektedir.

Mali Müşavirlik ücretlerinde yıllar itibariyle meyadana gelen erime ve bu erimenin nasıl giderileceği tarifenin yayımından önceki 2 aylık süreçte ilgili bürokratlara, siyasilere ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanına arz edilmiştir. Ancak, haklılığı istatistiki verilerle ortaya konulan bu talepler maalesef karşılanmamıştır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 30 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’de açıklanan muhasebe ücretlerindeki yüzde 85’lik artış, bürolarımızın yaşadığı büyük sıkıntıyı telafi etmeyeceğinden, ücretlerin en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artırılarak uygulanması gerekmektedir”dedi.