HAZIR GİYİMDE AKDENİZ’İN İHRACAT ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

  • Eklenme Tarihi :25.12.2023 | 11:41
  • Muhabir :Haber Merkezi

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB), Türkiye’nin ihracatta yüzyılın rekorunu kırdığı 2022 yılında 387 milyon 310 bin dolar ihracat değerine ulaşılmasında en büyük de

HAZIR GİYİMDE AKDENİZ’İN İHRACAT ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

AHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin'in ev sahipliğinde Mersin Divan Otelde gerçekleştirilen görkemli törene Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denetim Kurulu Üyesi ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı R.Onur Kılıçer, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı R. Burak Sertbaş, ihracatçı birlik başkanları, Mersin'deki oda, borsa ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Türkiye genelinden çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan AHKİB Başkanı Gürkan Tekin, enerji ve işçilik maliyetlerindeki artışlar ile hammadde fiyatlarındaki anormal yükselişlerin damga vurduğu 2022 yılında Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün yüzde 4,8 artışla 21 milyar 205 milyon dolar ihracata imza attığını ve ülke geneli ihracata yüzde 9,4 oranında destek verdiğini belirtti. Küresel ticarette zor geçen 2022 yılını AHKİB olarak kazançlı kapattıklarını vurgulayan Başkan Gürkan Tekin, bölge ihracatının bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 artışla 387 milyon 310 bin dolar ihracat değerine ulaştığını kaydetti. Başkan Tekin, Elde ettiğimiz bu rakamlara ulaşılmasında emeği geçen başta AHKİB üyesi ihracatçılarımız olmak üzere tüm sektör paydaşlarımızı tebrik ediyor, şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“İhracatta 40 milyar dolar, kilo başına 40 dolar fiyat hedefliyoruz”
Türkiye Cumhuriyetinin 100 yıllık tarihinde hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün sanayileşmede, kalkınma ve ihracatta öncü rol oynadığını vurgulayan Başkan Tekin, Sektör olarak orta vadede 40 milyar dolarlık ihracat ve ihracatta kilo başına 40 dolar fiyat hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmanın yolunun katma değerli üretimden, tasarım üstünlüğünden ve dijitalleşmeden geçtiğinin bilincindeyiz. Bu konularda adımlarımızı doğru ve zamanında atarak önemli mesafeler alacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Markalaşma, sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm destekleri kritik önem taşıyor”
Türkiye
nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının yüzde 70e yakın kısmını oluşturan Avrupa Birliğinin küresel iklim değişikliğiyle mücadelede karbon ayak izini azaltmaya yönelik Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı ortaya koyduğunu ve bir dizi teşvik ve yaptırımları devreye alacağını anımsatan Başkan Tekin, şunları söyledi: “Üretimlerimizde sürdürülebilirliğe uyacak şekilde eko tasarım önlemlerinin  alınması, zararlı kimyasalların kullanımının kaldırılması ve tüketicilerin sürdürülebilir giyim ürünlerine yönlendirilmesini amaçlayan Avrupa Yeşil Mutabakatı stratejilerine uyum sağlamak, artık bir tercih değil zorunluluk haline geldi. Önümüzdeki yıllarda temiz üretim yöntemleri konusunda firmalarımızın teknik kapasitelerinin geliştirilmesi ve farkındalık düzeyinin artırılması, sektörümüz için hayati önem taşıyor. Bu çerçevede rekabet gücümüzü korumak, işletmelerimizin sermaye yapılarını güçlendirmek, daha çok ve uzun süreli katma değer yaratmak, yeşil üretim, tasarım, markalaşma ve nitelikli işgücü gibi konularda hedeflediğimiz düzeye ulaşabilmemiz için hükümetimizin teşvik ve desteklerini artırmasını bekliyoruz. Yeni yılda devletimizin markalaşma, sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm alanlarında vereceği destekler ve teşvikler bizim için kritik önem taşıyor. İşçilik ve enerji maliyetleri başta olmak üzere girdi maliyetlerindeki yükselişlerin azaltılması da rekabetçiliğimizi artıracaktır. Tüm bunlar sağlanırsa, 2024 yılının ikinci yarısından itibaren güçlü bir ivmelenme yakalayacağımızı umuyoruz.”

2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren hareketlilik bekliyoruz”
TİM Denetim Kurulu Üyesi Hüseyin Memişoğlu da konuşmasına TİM Başkanı Mustafa Gültepe
nin selamlarını ileterek başladı ve AHKİBin ihracat şampiyonlarını tebrik etti. Türk tekstil ve hazır giyim sektörlerini bir arada değerlendiren Memişoğlu, bu sektörlerin geçen yıl 31 milyar 564 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini, yılı sonu itibarıyla 2022de elde edilen rakamın altında kalınmayacağını umduklarını söyledi. AHKİBin ihracat şampiyonu üyelerini ödüllendirmesinin son derece önemli ve anlamlı olduğunu dile getiren Memişoğlu, Atalarımızın 'Marifet iltifata tabidir. İltifatsız emek zayidir' sözünden hareketle başarının kendisi kadar o başarının arkasındaki isimlerin emeklerinin de takdir edilmesi, öne çıkartılması gerektiği kanaatindeyiz. Hakkı verilen her başarının, hayatta daha büyük başarıların, iş dünyasında daha büyük yatırımların önünü açtığına ve çok daha fazla ihracat geliri olarak ülkemize döneceğine inanıyoruz.” dedi.
Gelişmiş ülkelerde resesyonun büyük ölçüde önlendiğini, 2024 yılında küresel ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamanın dip noktayı görmesinin beklendiğini kaydeden Memişoğlu, yeni yılın ikinci çeyreğinden itibaren karamsarlığın ortadan kalkmasını ve uluslararası ticarette hareketliliğin artmasını beklediklerini söyledi. Memişoğlu, 
ABD Merkez Bankası (FED) faiz artırımını durdurdu.  Hatta önümüzdeki üç çeyrekte faizleri düşüreceği yönünde bir beklenti var. ABDde yapılacak seçimleri de dikkate aldığımızda dünya piyasalarında doların bollaşması ve tüketimin  

artması bekleniyor. Bu tablo oluşursa ihracatımızın ivmeleneceğine ve karlılığımızın artacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Akdenizin hazır giyim devleri gurur tablosu oluşturdu
Açılış konuşmalarının ardından AHKİBin 2022 yılındaki ihracat performansına en güçlü desteği veren 40 firmaya ödülleri takdim edildi.
AHKİB Başkanı Gürkan Tekin ile TİM Denetim Kurulu Üyesi Hüseyin Memişoğlu, AKİB Koordinatör Başkanı R. Onur Kılıçer, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı R.Burak Sertbaş ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Paşahan, Akdenizin hazır giyim devlerine ödüllerini verdi.
AHKİB üyeleri arasında 2022 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren Aytek Konfeksiyonun ödülünü Aziz Aytek, ikinci olan Birgi Birleşik Giyimin ödülünü Mehmet Hayri Şenerman, üçüncü olan Ordema Tekstilin ödülünü Şenay Apaydın alkışlar eşliğinde aldı. Bronz, gümüş ve altın kategorilerde ödüle layık görülen firmaların temsilcileri de ödüllerini alırken büyük gurur yaşadı.
Törende ayrıca önceki dönem AHKİB Başkanı Hayri Uğura sektörün gelişimi için yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür plaketi sunuldu.