ESNAFA NİSAN SONU UYARISI - Hatay Gazetesi

ESNAFA NİSAN SONU UYARISI

  • Eklenme Tarihi :13.04.2024 | 10:49
  • Muhabir :Haber Merkezi

ESNAFA NİSAN SONU UYARISI

Hazine ve Maliye Bakanlığı 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 il ve bir ilçede deprem tarihi itibarıyla mücbir sebep hali ilan etmiş ve vergi yükümlülükleri ertelenmişti.

 

Adana, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep (İslahiye ve Nurdağı ilçeleri hariç), Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa ile Sivas Gürün’de mücbir sebep hali 31 Temmuz 2023’te sona ererken Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde 30 Kasım’a kadar uzatılmıştı. Bakanlık, en son Kasım 2023’te mücbir sebep hali devam eden Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde mücbir sebep halinin 30 Nisan 2024’e kadar uzatılmasını kararlaştırmıştı. Bu illerde kaydı bulunan mükellefler, mücbir sebep halinin başladığı 6 Şubat’tan, mücbir sebep halinin sona ereceği 30 Nisan 2024’e kadar verilmesi gereken beyanname ve bildirimlerini 15 Mayıs 2024 tarihine kadar vermelerine imkân sağlanmıştı. 30 Nisan itibariyle tarihin yeniden uzatılıp uzatılmayacağı silinmiyor ancak uzatılmaması halinde esnafı ve esnafın muhasebesini yürüten muhasebecilere büyük iş düşüyor.

ESNAFLAR DESTEĞİN SÜRMESİNİ İSTİYOR

Durumu değerlendiren Antakya ve Defne ilçelerinde esnaflık yapan vatandaşlar, “Ertelenen vergi ve diğer borçlarımız 30 Nisan sonrasında dağ gibi önümüze çıkacak. Hiçbirimizin bunu karşılayacak gücü yok. Şehrimiz yıkık dökük. Tekrar ayağa kalkana kadar mücbir sebep hali devam etmelidir. Vergi ve SGK borçlarının taksitlendirilmesinde istenilen teminat şartı büyük mağduriyetler doğuruyor. 50 bin TL ve üzeri borçlar için teminat isteniyor. Düzenleme ile bu şartın kaldırılmasını veya limitin 500 bin TL’ye yükseltilmesini talep ediyoruz. Antakya ve Defne’nin ayağa kalkması daha uzun yıllar alır. Halen insanlar çadırlarda ve konteynerlerde yaşıyor. Ticaret normal hayata dönmediği gibi dönmesi daha uzun yıllar alır” dediler.