ERZİN İLÇEMİZDE TURUNÇGİL HASAT GÜNÜ DÜZENLENDİ

  • Eklenme Tarihi :07.12.2022 | 09:47

Turunçgil Hasat Günü’ etkinliği düzenlendi.

ERZİN İLÇEMİZDE TURUNÇGİL HASAT GÜNÜ DÜZENLENDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Hatay İl Müdürlüğü Erzin ve Dörtyol İlçe Müdürlüklerimiz tarafından yürütülen Turunçgillerde İyi Tarım Uygulamaları İle Kazancınız Bol Olsun Projesi kapsamında; Erzin Mahmutlu Mahallesinde Gürkan Gökçe  proje üreticisinin arazisinde ‘Turunçgil Hasat Günü’ etkinliği düzenlendi.

Hasat etkinliğine; Erzin Kaymakamı Osman Demir, Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Erzin ve Dörtyol İlçe Müdürlerimiz, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü, Dörtyol Narenciye Üreticileri Birlik Başkanı, Erzin İlçe Emniyet Müdürü, Erzin İlçe Jandarma Bölük Komutanı ve proje üreticileri katılım sağladı.

Hatay’ın  tarımsal üretim açısından oldukça büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Hatay tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu bu nedenle iyi tarım uygulamalarının tüketicilere güvenilir gıdanın arzında en önemli unsur olduğunu belirtek şöyle konuştu “İl Müdürlüğümüz, ilimizde iyi tarım uygulamalarındaki çalışmalarına öncelikli olarak turunçgil yetiştiriciliğinde başlamıştır. Bu kapsamda; turunçgil üretiminde yaşanan kalıntı sorununun giderilmesi ya da önlenmesi, artan girdi maliyetlerinin düşürülmesine yönelik proje çalışmalarına gereksinim duyulmuş olup Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz tarafından finanse edilen Ulusal Turunçgil Konseyi ile  imzalanan protokol ile “Turunçgillerde İyi Tarım Uygulamaları ile Kazancınız Bol Olsun” Projesi hayata geçirilmiştir. Bu proje ile hedefimiz ticarete konu stratejik ürünümüz olan turunçgil kümesinin oluşturulması, pazar payımızı korumak ve arttırmaktır. 2022 yılında 112 turunçgil üreticisi proje kapsamına alınarak 6.752 dekar alanda İyi Tarım Uygulamaları faaliyetinde bulunulmuştur. 2021 yılı ilimiz toplam turunçgil üretimi 300 bin dekar alanda 1.250.000 ton olup 2022 yılında tahmini rekoltenin 305 dekar alanda 954.000 ton olması beklenmektedir.  İlimizde iyi tarım uygulamalarının yaygınlaşma çalışmalarının devam edeceğini belirterek hasadın ilimize ve üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim”. (Haber Merkezi)