ENFLASYONLA BİRLİKTE MERDİVEN ALTI ÜRETİM ARTTI - Hatay Gazetesi

ENFLASYONLA BİRLİKTE MERDİVEN ALTI ÜRETİM ARTTI

  • Eklenme Tarihi :04.04.2024 | 14:30
  • Muhabir :Haber Merkezi

ENFLASYONLA BİRLİKTE MERDİVEN ALTI ÜRETİM ARTTI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken özellikle alışverişlerin arttığı Ramazan ayında ve bayram arifesinde enflasyona da bağlı olarak merdiven altı ucuz ve kalitesiz üretim yaparak insan sağlığını hiçe sayanların sayısının arttığına işaret etti.

 

Palandöken gözü dönmüşlerin bu hususta maharetli satış teknikleri ile gıda maddeleri de dahil olmak üzere tüm giysi ve konfeksiyon ürünlerinde de aynı şeyleri yapmasının  mümkün olabileceğine işaret ederek şunları söyledi “Bildiğiniz üzere et ve et mamulleri son derece tehlikeli. Bunlarda her türlü gıda nizamnamesine uyulmadan akşam saatlerinde kalabalık caddelerde korsan satıcılar tezgâh açıyor ya da arabaların arkasında baklava satıyor.

SAĞLIK İÇİN BİLİNİR VE GÜVENİLİR YERLERDEN ALIŞVERİŞ YAPILMALI

Bereketin ve bolluğun yaşandığı Ramazan ayında artan gıda alışverişleri, merdiven altı üreticilerini ve haksız fiyat artışları yaparak Ramazan’dan rant sağlayan bazı fırsatçıları iştahlandırıyor. Bildiğiniz üzere cevizin, fıstığın, yağın ve unun kg fiyatı belli. Dolayısıyla her şeyin açıkta satıldığı gıda maddelerinin özellikle biz yerinden getiriyoruz vs. diyerek zeytin, peynir, tereyağı, bal ve reçel gibi ürünleri arkasında satıyorlar. Fiyat artışlarını bahane edip gerçek zeytinyağı deyip ne olduğu belli olmayan yağlar, glikoz şurubu ile üretilmiş birçok unlu mamul bu şekilde satılıyor. Fiyatlar cazip oluyor ancak vatandaş otokontrolünü yapacak. Kıymanın kilosunun 400 TL olduğu bir yerde gidip de 250 TL ye pastırma, sucuk alınırsa sağlımızı tehlikeye atmış oluruz. Merdiven altı ürünler normalin 3’te biri ya da 4’te biri fiyatına satılıyor. Kolluk kuvvetleri ve yerel yönetimler gerekli takibi yapsa da vatandaşın bunlara pirim vermemesi lazım.

HER ÜRÜNÜN ÜZERİNDE BİR OYUN VAR

Malum önümüz bayram. Lokum, şekerleme, çikolata gibi insanların ikram edeceği her şeyin üzerinde oyun var. Çocuklara aldığınız giysi ve ayakkabılar kimyasallar ile çocuklarınızın cildini tahriş edebilir. Ne yazık ki insan sağlığına direkt zararlı ürünleri satmaktan imtina etmiyorlar. Vatandaşımız elbette cebini ve bütçesini düşünmek zorunda. Ancak sırf ucuz diye alınan ürünlerin sağlığımızı etkilemesine müsaade etmeyelim. Neticede sağlığından olan vatandaşın, kısa ve uzun vadede tedavi masrafları çok daha külfetli olacaktır. Sırf görüntüye aldanıp da bilmediğiniz yerden alışveriş yapmayın. Çünkü merdiven altı üretimde muhatabınız da yok. Vatandaşın alabileceği en önemli tedbir, bildiği güvenilir esnaftan alışveriş yapması olacaktır. Bu güzel ramazan ayının bereketinden yoksun kalmayın”.