DOYA DOYA NOHUT PROJESİ

  • Eklenme Tarihi :17.12.2022 | 00:09
  • Muhabir :

Tarımsal Arazilerin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında yer alan ‘Doya Doya Nohut’ alt projesinin uygulandığı ilçelerde başarı sonuçlar alındı.

DOYA DOYA NOHUT PROJESİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen Tarımsal Arazilerin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında yer alan ‘Doya Doya Nohut’ alt projesinin uygulandığı ilçelerde başarı sonuçlar alındı.

Proje, Altınözü, Belen, Erzin, Hassa, Kırıkhan, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı ilçelerinde uygulandı. Baklagil yetiştiriciliği ile başarılı sonuçların alındığı projede, daha çok sulama imkânı olmayan arazilerde diğer ürünlere alternatif olarak baklagil yetiştiriciliğini arttırmak amaçlanıyor.

Baklagil bitkisi olan nohut bitkisinin ekimi yapılarak toprağın yorgunluğunun giderilmesi, bitki besin elementi bağlama özelliği ile azot yönünden toprağın zenginleştirilmesi için yüzde 75 devlet desteği, yüzde 25 üretici katkısı ile 8 ilçede 76 üreticiye bin 47 dekar alanda üretim yapmak üzere 12 bin 253 kilo  Hasanbey Sertifikalı Nohut Tohumu dağıtıldı. (Haber Merkezi)