DEPREMZEDELERE KİRA DESTEĞİ SÜRECEK - Hatay Gazetesi

DEPREMZEDELERE KİRA DESTEĞİ SÜRECEK

  • Eklenme Tarihi :01.05.2024 | 11:48
  • Muhabir :Haber Merkezi

DEPREMZEDELERE KİRA DESTEĞİ SÜRECEK

6 Şubat 2023 depreminin ardından birçok vatandaş kira desteğine başvurmuştu. 1 yıl arayla devam edeceği belirtilen kira desteği için Mehmet Özhaseki, vatandaşlara kira desteğinin evler teslim edilene kadar devam edeceğini söylemişti.

 

Bazı aylar gecikmeli olsa da yatırılmaya devam edilen kira yardımı ile ilgili zaman zaman endişe eden yurttaşlar kira yardımının yıl sonuna kadar sürüp sürmeyeceğini sormaya devam ediyorlar.

Bir yandan kira yardımı diğer bir yandan ev eşyası ve hasarlı araç yardımlarını da soran vatandaşlar, deprem bölgesinde yaşanan zorluklara dikkat çekerek şunları söylediler, “Bize eşya yardımı da yapacaktı ancak yapılmadı. Benzer şekilde hasarlı araçlar için tutanaklar tutuldu ancak yine ödeme yapılmadı. Şimdi kira yardımı için şüphe duyuyoruz” dediler.

Bilindiği üzere 6 Şubat depremleri ardından başvuruda bulunan hak sahiplerine AFAD kira desteği sunmaya başlamıştı. İlk olarak 1 yıl süreyle devam edeceği belirtilen kira desteği için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, vatandaşlara evleri teslim edilene kadar kira yardımlarının süreceğini söyledi. Öte yandan Özhaseki, “Bütün evleri 1 buçuk sene içerisinde hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

AFAD tarafından ev sahiplerine 7 bin 500 TL, kiracılara 5 bin TL ödemeler yapılıyor.