DEPREMZEDE KADINLAR FİNANSA ERİŞİMDE SORUN YAŞIYOR - Hatay Gazetesi

DEPREMZEDE KADINLAR FİNANSA ERİŞİMDE SORUN YAŞIYOR

  • Eklenme Tarihi :02.05.2024 | 13:56
  • Muhabir :Haber Merkezi

DEPREMZEDE KADINLAR FİNANSA ERİŞİMDE SORUN YAŞIYOR

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve UN Women Türkiye iş birliğinde gerçekleşen “Kadın Girişimci Dernekleri İstişare Toplantısı”na Hatay’ı temsilen katılan Hatay Kadın Girişimciler Derneği (KAGİD) Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Kıral, depremzede kadınların üretime katkısına vurgu yaparken, finansa erişimde sorun yaşadıklarına dikkat çekti.

 

18-19 Nisan tarihlerinde Antalya Akra Hotel ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda; girişimcilik alanında atılacak adımlar, ortak talepler, deneyimler ve çözüm önerilerine ilişkin konular ele alındı. Raporlamadan çıkacak yol haritasına göre ortak bildirinin yayınlanmasına karar verilen toplantıya konuk olarak Avukat Nazan Moroğlu da hukuki süreçte kadınlarla ilgili konulara değindi.

Her koşulda 6 Şubat Depremlerinde en çok yıkım gören Hatay’ı anımsatıp, deprem sonrasında ayakta kalma mücadelesi veren üreten kadınlarla ilgili sorunları dile getiren Hatay KAGİD Başkanı Çiğdem Kıral, toplumsal ve ekonomik yönden kadının güçlendirilmesi konusunda aktif rol üstlenen KAGİDER yönetimine teşekkür etti.

ÜLKEMİZ AÇISINDAN YARARLI OLACAKTIR

Karar vericilere sunulmak üzere “Türkiye’nin Kadın Girişimci Dernekleri Bildirgesi” hazırlanacağına karar verildiğini belirten Kıral, “KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanımız Esra Bezircioğlu’nun da belirttiği gibi kadın girişimcilerin potansiyelini tam anlamıyla ortaya çıkarmak için güçlü politika ve destek mekanizmalarına ihtiyaç var. Aynı toplantıda konuşan UN Women Türkiye Program Yöneticisi Duygu Arığ’ın kadınların pazara anlamlı katılımı, kadın girişimciliğinin desteklenmesi ve büyük şirketlerin tedarik zincirlerinde temsil edilmeleri, kadınların ekonomik olarak güçlenmesi yönünde atılacak kilit adımlar da ülkemiz açısından yararlı olacaktır” dedi.