DEPREMZEDE ESNAFIN SORUNLARI BİTMİYOR! - Hatay Gazetesi

DEPREMZEDE ESNAFIN SORUNLARI BİTMİYOR!

  • Eklenme Tarihi :08.06.2024 | 19:27
  • Muhabir :MURAT MUTLU

DEPREMZEDE ESNAFIN SORUNLARI BİTMİYOR!

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem sonrasında Hatay’ın ekonomik anlamda yeniden ayağa kalkması için çalışmalarını sürdüren depremzede esnafların sorunları halen çözülmedi. 

Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanarak sorunlarını dile getiren Hatalı esnaflar yaptığı konuşmada, “Ben ve benim gibi esnaf arkadaşlarımızın bir sürü problemi var. Özellikle yaşadığımız deprem sonrasında makine ekipman kaybımız oldu. Sayın Cumhurbaşkanının esnafın kaybının yüzde 60’ını devletin karşılayacağını beyan etmişti. Bugüne kadar her hangi bir ödeme alamadık. Bu yapılan çarşıların özellikle Antakya, Defne ve Samandağ’da hemen hemen yüzde 90’ı konteyner kentlere ve yerleşim yerlerine çok uzak yapıldı. Bu da iş yapamamamızın nedenlerinden bir tanesidir. İkinci bir neden ise ulaşım problemidir. Hem esnafın müşterilerine ulaşması, hem de müşterilerin işyerine gelmesi ciddi bir sıkıntıdır. Ayrıca yol kenarlarında bulunan esnaf ve müşteriler otostopla gitmeye çalışıyorlar. Bu da işin ayrı bir boyutu.” dedi. 

Depremzede esnafa elektrik abonmanlığı alınmasının zamanlama olarak yanlış olduğunu belirten esnaflar, “Yaşanan bu sorunlar yetmezmiş gibi esnaflara elektrik abonmanlığı aldırttılar. Zaten iş yapamıyoruz ve bu elektrik faturaları belimizi büktü. Bundan sonra en fazla 2 veya 3 ay dayanabiliriz. Bu süreçten sonra sanıyorum çarşı esnafımızın yüzde 80’i kapatmak zorunda kalacaktır. Esnaf arkadaşlarımızın bakmakla yükümlü oldukları aileleri var. Bu yüzden çok mağduriyet var. Genel anlamda özellikle deprem bölgesi Hatay için ayrı bir planlama yapılması lazım. Bunun başka bir çıkar yolunun olmadığını düşünüyorum. Ya bu şekilde yeni bir planlama yapılacak, ya da ölüme mahkum kalacağız.” diye konuştu.

Haberin Videosu