DEMİRÇELİK SEKTÖRÜ ZOR DURUMDA

  • Eklenme Tarihi :01.02.2024 | 10:58
  • Muhabir :ALİ GÖRÜN

DEMİRÇELİK SEKTÖRÜ ZOR DURUMDA

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündeminde bulunan ve “Torba Yasa” olarak bilinen “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Tasarısı”nda yer alan, KDV Tevkifatına ilişkin düzenlemeyle, işletmelerin hem kendi tarafından tevkif edilen KDV’den, hem de kendilerinden tevkif edilen KDV’den sorumlu olması Demir-Çelik Sektöründe sıkıntılara yol açtı.

UYGULAMA MEVCUT HALİYLE DEVAM ETMELİ

AHSEN Demir Çelik Tic. Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öksüz, konuya ilişkin düzenlemeyi şu şekilde değerlendirdi: “Söz konusu düzenleme ile bir işletme, diğer işletmenin vergi denetmeni gibi çalışmak durumunda kalacaktır. Uygulama zorlukları nedeniyle işletmeler yaptıkları her ticari işlemde KDV indirimini yapamama ihtimallerini göz önünde bulunduracaklardır. Bu da, fiyatlarda yükselme ve istihdama zarar verme riskini artırır. Düzenleme ile KDV beyannamesinin beyan ve ödeme süreleri de öne çekilmek istenmektedir. Bu durum uygulamada aksaklıklara neden olacaktır. Uygulamanın mevcut haliyle devam etmesi doğru olacaktır” dedi .

FİRMALAR İŞLERİNİ TERK EDER

Öksuz açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Mevcut mükellefler açısından 2 nolu KDV ‘yi YMM raporu ile iade talep edip takip eden ayda ödenecek KDV den mahsup etmenin finansman maliyeti; kar marjı oldukça düşük ve yüksek montanlı sermaye gerektiren demir ticareti sektöründe faaliyet gösteren firmalara ciroların yüksek olması münasebetiyle mevcut piyasa ve faiz koşullarında altından kalkmaların imkânsız olduğu bir finansman yükü getirecektir. Bu uygulama geldiği takdirde sektörde faaliyet gösteren firmaların neredeyse tamamının yıllarca emek verdiği ve kendisine meslek edindiği işini terk etmeye hazırlandığı zaten mevcut ticari ve finansal koşullardan oldukça zorlanıldığı piyasa sohbetlerinde istihbar edilmektedir.”