Demir-Çelik ihracatı rekor artış sağladı - Hatay Gazetesi

Demir-Çelik ihracatı rekor artış sağladı

  • Eklenme Tarihi :29.06.2024 | 10:53
  • Muhabir :Haber Merkezi

Türkiye’nin demir-çelik ihracatı mayıs ayında toplamda yüzde 12 büyüme göstererek 2,7 milyar dolarlık ihracat katkısı verdi.

Demir-Çelik ihracatı rekor artış sağladı

Miktar bazındaki büyümeye vurgu yapan ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, “Siparişlerdeki artışlardan dolayı memnunuz. Ülkemize yönelen talebin aynı ivmeyle devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye ihracatının önemli sacayaklarından olan demir-çelik sektörlerimiz yılın ikinci yarısından itibaren daha güçlü ihracat rakamıyla ülke ihracatımıza önemli bir destek sağlayacaktır” dedi.

Mayıs ayına ilişkin ihracat verilerini değerlendiren ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, şu açıklamaları yaptı: “Mayıs ayında Türkiye geneli sektör ihracatımız miktar bazında yüzde 39, ADMİB’in ihracatı ise yüzde 84 arttı. Siparişlerdeki artışlardan dolayı memnunuz. Ülkemize yönelen talebin aynı ivmeyle devam edeceğini düşünüyoruz. Çelik ihracatımızda yıl başından bu yana ortaya koyduğumuz başarılı performansı aynı istikrarla yıl sonuna kadar taşıyacağımızı ön görüyoruz. Demir ve demir dışı metallerde ise Türkiye genelinde mayıs ayı ihracatımızın büyüme kaydetmesi sektörümüz için yılın geri kalanı adına umut verici oldu. Türkiye ihracatının önemli sacayaklarından olan iki sektörümüz de yılın ikinci yarısından itibaren daha güçlü ihracat rakamlarıyla ülke ihracatımıza önemli bir destek sağlayacaktır” dedi.