BURUK BİR AHİLİK HAFTASI OLDU

  • Eklenme Tarihi :01.10.2023 | 13:26
  • Muhabir :

HABER MERKEZİ

BURUK BİR AHİLİK HAFTASI OLDU

Geçmişi yüzyıllara dayalı bir kültürün günümüze taşındığı ve yurt genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenen ‘Ahilik Haftası’ kutlamaları, deprem bölgesi Hatay’ın İskenderun ilçesinde buruk geçti.

Türkiye genelinde Esnaf Bayramı olarak da bilinen ‘Ahilik Haftası’ dolayısıyla depremi yaşayan İskenderun’da vefat eden esnafların acısından dolayı kutlama yapılamadı.

BİZİM İÇİN BURUK BİR AHİLİK HAFTASI OLDU

Ahilik Haftası ile ilgili bilgi veren İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu “Bu yıl Ahilik Haftası buruk geçiyor. Yaşadığımız deprem olayından dolayı ahilik haftasını kutlayamadık ama Türkiye genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Ahilik haftası önemli, bizim yaşadığımız depremde Birlik Başkanımız ve birçok esnafımızı kaybettik. Bizim için buruk bir ahilik haftası oldu” dedi.

EN ÖNEMLİ GELENEK

Türkiye genelinde kutlanan, esnaflar için önemli bir gelenek haline gelen “Ahilik Haftası ve Ahilik kültürüyle ilgili bilgiler paylaşan İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu “Ahilik kültürü yüzyıllardır günümüze taşınmış çok önemli bir gelenek, birlik, beraberlik, paylaşmak, dostluk ve biz ahilik kültürünü tabi önemsiyoruz. Bu kültürü yaşatmayı önemsiyor, elimizden geldiği kadar da bu kültürü yaşatacağız. Ahilikten, esnaflıktan gelen insanların özgüvenleri çok olur çünkü, toplumun bütün kesimleri ile bir araya geliyordur, toplumun bütün kesimleri ile barışık, saygı ve sevgi çerçevesinde bu geleneği devam ettirir” diye konuştu.