BALIK AĞI ÇEŞİTLERİ VE YAPIM TEKNİKLERİ ANLATILDI

  • Eklenme Tarihi :14.01.2023 | 01:58

Hatay’da Balıkçılığa Kadın Eli Projesi kapsamında Arsuz’da Ağ Örme Kursu açılışı gerçekleştirildi.

BALIK AĞI ÇEŞİTLERİ VE YAPIM TEKNİKLERİ ANLATILDI

2022-2023 tarihleri arasında İl Müdürlüğümüz ve DOĞAKA işbirliği ile 18 ay sürmesi planlanan ve Hatay’da balıkçılığın yoğun olarak yapıldığı Dörtyol, İskenderun, Samandağ, Payas, Arsuz İlçelerinde , “Hatay’da Balıkçılığa Kadın Eli ” projesi kapsamında Deniz Ticaret Odası paydaşlığı ve  Hatay Tarım Orman İl Müdürlüğü koordinatörlüğüyle yapılan Ağ Örme Kurs Merkezlerinden dördüncüsünün açılışı Arsuz’da gerçekleştirildi.

Açılışa; Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven başta olmak üzere muhtar ve kursiyerler katılım sağladı.

Açılan kurs kapsamında 20 kadın kursiyerimize 12 gün boyunca balık ağı çeşitleri ve yapım teknikleri ile ilgili Hatay Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri personelince eğitim verilecek.

Eğitimin ve projenin temel amacı; kadınların ev ekonomisine katkıda bulunması Hatay’ın av araçları yapım teknikleri konusunda söz sahibi konuma getirmek, denizlerimizi hayalet ağlardan temizlemek, Hatay’ın su ürünleri potansiyelini görünür kılmak ve geleneksel kıyı balıkçılığını hareketlendirmek olarak açıklandı. (Haber Merkezi)