Bakan Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması

  • Eklenme Tarihi :30.09.2023 | 11:23
  • Muhabir :

HABER MERKEZİ

Bakan Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun(TİSK) Ataşehir'de düzenlediği 'Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı'na katıldı. Toplantıya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Raci Kaya, TİSK Başkanı Özgür Burak Akyol ve sektör temsilcileri ile TİSK üyeleri katıldı.

"ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR"

Bakan Vedat Işıkhan program için salona girişte gazetecilerin emeklilere Ekim ayında bir müjde gelir mi sorusuna, "çalışmalarımız devam ediyor" diye karşılık verdi. Daha sonra bakan program için salona geçti.

 

Bakan Işıkhan 2024 yılı asgari ücretin belirlenmesi için diyalogun önemine vurgu yaparak, "Bildiğiniz gibi son dönemlerde atılan adımlarla enflasyondaki yükselişin geçici olduğu artık her geçen gün daha iyi bir şekilde görebilmekteyiz. En son sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı başkanımın da ifade ettiği orta vadeli program ise ekonomimizin yol haritasını net bir şekilde ortaya koymuştur. Hep söylediğimiz gibi ekonomide birinci önceliğimiz tüm ve vatandaşlarımızın refahını mümkün olan en üst seviyeye çıkarmaktır. Bu bağlamda enflasyonun getirmiş olduğu yükü azaltmak hepimizin ortak hedefidir. Dolayısıyla yıl sonunda asgari ücrette bu yükü hafifletmek adına önemli bir gündemimiz olduğunu da sizinle paylaşmak isterim. Gerek sizlerle, gerek işçilerimizin temsilcisi konumundaki konfederasyonlar ile istişare içinde olacağız. Ve bu süreçte de karşılıklı anlayış ve işbirliğini teşvik etmeye gayret edeceğiz. Sonuç olarak aralık ayında başlayacak olan 2024 yılında geçerli olacak asgari ücret artışıyla ilgili çalışmaları sizlerle ve işçi sendikalarımızla istişare halinde sürdüreceğiz. Çalışma hayatımızın vazgeçilmez sosyal ortaklarını desteklemek üzere biz de bakanlık olarak gerekli adımları atmaya hazırız. Ancak bu sürecin başarılı bir şekilde sonuçlanması için sosyal diyalog, kilit bir kavramdır. Birlikte çalışarak iş dünyamızı güçlendirebilir, işçilerimizin yüzünü güldürebilir ve ülkemizin ekonomi kalkınmasına katkı sağlayabiliriz. Ben bakan olarak hem işçinin hem de işverenin bakanıyım. Haklarımızın ve sorunlarınızın takipçisiyimö diye konuştu.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun(TİSK) Ataşehir'de düzenlediği 'Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı'na katıldı. Toplantıya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Raci Kaya, TİSK Başkanı Özgür Burak Akyol ve sektör temsilcileri ile TİSK üyeleri katıldı.

 

"ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR"

Bakan Vedat Işıkhan program için salona girişte gazetecilerin emeklilere Ekim ayında bir müjde gelir mi sorusuna, "çalışmalarımız devam ediyor" diye karşılık verdi. Daha sonra bakan program için salona geçti.

Bakan Işıkhan 2024 yılı asgari ücretin belirlenmesi için diyalogun önemine vurgu yaparak, "Bildiğiniz gibi son dönemlerde atılan adımlarla enflasyondaki yükselişin geçici olduğu artık her geçen gün daha iyi bir şekilde görebilmekteyiz. En son sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı başkanımın da ifade ettiği orta vadeli program ise ekonomimizin yol haritasını net bir şekilde ortaya koymuştur. Hep söylediğimiz gibi ekonomide birinci önceliğimiz tüm ve vatandaşlarımızın refahını mümkün olan en üst seviyeye çıkarmaktır. Bu bağlamda enflasyonun getirmiş olduğu yükü azaltmak hepimizin ortak hedefidir. Dolayısıyla yıl sonunda asgari ücrette bu yükü hafifletmek adına önemli bir gündemimiz olduğunu da sizinle paylaşmak isterim. Gerek sizlerle, gerek işçilerimizin temsilcisi konumundaki konfederasyonlar ile istişare içinde olacağız. Ve bu süreçte de karşılıklı anlayış ve işbirliğini teşvik etmeye gayret edeceğiz. Sonuç olarak aralık ayında başlayacak olan 2024 yılında geçerli olacak asgari ücret artışıyla ilgili çalışmaları sizlerle ve işçi sendikalarımızla istişare halinde sürdüreceğiz. Çalışma hayatımızın vazgeçilmez sosyal ortaklarını desteklemek üzere biz de bakanlık olarak gerekli adımları atmaya hazırız. Ancak bu sürecin başarılı bir şekilde sonuçlanması için sosyal diyalog, kilit bir kavramdır. Birlikte çalışarak iş dünyamızı güçlendirebilir, işçilerimizin yüzünü güldürebilir ve ülkemizin ekonomi kalkınmasına katkı sağlayabiliriz. Ben bakan olarak hem işçinin hem de işverenin bakanıyım. Haklarımızın ve sorunlarınızın takipçisiyimö diye konuştu.