ASHİB, 2023 YILININ HAYVANSAL GIDA DEVLERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ - Hatay Gazetesi

ASHİB, 2023 YILININ HAYVANSAL GIDA DEVLERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ

  • Eklenme Tarihi :24.04.2024 | 09:50
  • Muhabir :Haber Merkezi

HAYVANSAL GIDADA AKDENİZ’İN İHRACAT ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

ASHİB, 2023 YILININ HAYVANSAL GIDA DEVLERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) çatısı altında, 2023 yılında 319 milyon 138 bin dolar ihracata imza atan Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB), geçen yılki performansına en güçlü desteği veren üyelerini ve 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinde afet bölgesine konteyner bağışında bulunan üyelerini ödüllendirdi.

AKİB hizmet binasında ASHİB Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Akgöl ve Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz’ın ev sahipliğindeki törene AKİB’e bağlı ihracatçı birliklerinin başkanları, yöneticileri, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe faaliyet gösteren firmaların temsilcileri katıldı.

ASHİB Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz, törenin açılışında yaptığı konuşmada, su ürünlerinden kanatlı etine ve yumurtaya, baldan süt ürünlerine, kırmızı et ürünlerinden sakatatlara kadar geniş ürün yelpazesinde kaliteli ve sağlıklı üretimi dünya pazarlarında değere dönüştüren ASHİB üyelerinin, küresel arenada ve deprem kaynaklı sıkıntılara rağmen 2023 yılında da Türkiye’nin kalkınmasına önemli destekler verdiğini belirtti.

“109 ülkede varlık gösterdik, uzak pazarlarda 4 haneli artışlar sağladık”
Sektör olarak bir yandan Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya pazarlarında elde ettikleri kazanımları koruyarak daha fazla ihracat gerçekleştirmek için uğraş verdiklerini, diğer yandan pazar çeşitliliğini artırmaya yönelik faaliyetlere odaklandıklarını kaydeden Ali Can Yamanyılmaz, “Küresel ticarette talep daralmalarının, döviz kuru ile enflasyon arasındaki dengesizliklerin, deprem felaketlerinin ve jeopolitik gerilimlerin damga vurduğu 2023 yılında hayvansal gıda ihracatımız negatif etkilendi. Tüm zorluklara rağmen, geride bıraktığımız yılda ASHİB olarak Türkiye ekonomisine 319 milyon 138 bin dolar döviz kazandırdık. 109 ülkede varlık gösteren, Uzak Doğu, Amerika ve Avrupa pazarlarında 4 haneli artışlar sağlayan ASHİB ihracat ailesinin tüm üyelerine ve sektör paydaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

“2024’te çift haneli artışlar sağlayarak kayıplarımızı telafi etmeyi hedefliyoruz”
2024 yılında çift haneli artışlarla geçen yılkı kayıpları telafi etmeyi hedeflediklerini vurgulayan Ali Can Yamanyılmaz, 2024 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artışla 89 milyon 16 bin dolar ihracat değerine ulaştıklarını belirtti. Türkiye’nin su ürünleri ve hayvansal mamulleri ihracat projeksiyonunda 2028 yılı için yüzde 5 büyüme ve 4,78 milyar dolar hedef belirlendiğini ifade eden Ali Can Yamanyılmaz, bu kapsamda ASHİB olarak sektör gelişimine katkı sağlayacak çalışmalarla etkin rol oynamanın gayretini gösterdiklerini dile getirdi.
Ali Can Yamanyılmaz, kanatlı eti ihracatında 25 yıldır kapalı olan AB pazarının açılması için hamle yaptıklarını ve AB Komisyonu’ndaki muhataplarından olumlu sinyaller aldıklarını ifade ederken Uluslararası Libya Gıda, Tarım, Ambalaj ve Teknolojileri Fuarı’nda ilk kez Türkiye’nin millî katılım organizasyonunu üstlendiklerini, Angola ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdikleri ticaret heyeti etkinliklerinin de çok verimli geçtiğini, ayrıca Türk ihraç ürünlerini Venezuela pazarında vitrine çıkardıklarını kaydetti.

“AB, Çin ve Rusya pazarlarına odaklandık”
Ali Can Yamanyılmaz, “2024 yılında Avrupa Birliği (AB), Çin ve Rusya pazarlarına odaklandık. AB pazarında, Türkiye’nin kanatlı eti ihracatının önünün açılması için ticaret diplomasisini artırıyoruz. Çin pazarının kültür balıkları ihracatına, Rusya pazarının ise kanatlı eti ve su ürünleri ihracatına açılması için yoğun mesai yapıyoruz.” diye konuştu.

Akgöl ve Yamanyılmaz ödülleri birlikte verdi
Açılış konuşmasının ardından Akdeniz’in hayvansal gıda ihracatına en güçlü desteği veren ASHİB üyesi 50 firmanın temsilcilerine ödülleri verilirken, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinde afet bölgesine konteyner bağışlayan 23 firmanın temsilcilerine de teşekkür plaketleri sunuldu. İhracat ödülleri ve deprem yardımı teşekkür plaketlerini ASHİB Başkanı Yüksek Akgöl ve ASHİB Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz birlikte takdim etti.

Akdeniz’in hayvansal gıda ihracat şampiyonları
ASHİB’in 2023 yılı ihracatına en güçlü desteği veren 50 üyesi arasında şu firmalar yer aldı: Pilyem Gıda Tarım, Akyem Adana Yem, Fishark Su Ürünleri Üretim, Şahin Tavukçuluk Yem Gıda, Polatlar Deniz Ürünleri, Sarafood Gıda, Rana Tarım Hayvancılık, Fishark Gıda Sanayi, Kaytaş Kayseri Tavukçuluk, Sham Food Gıda, Sasu Su Ürünleri, Güler Bağırsak, Pakyürek Dış Ticaret, Altınpetek Besin Ürünleri, Erbasu Su Ürünleri, Gülperi Tavukçuluk, Polat Balıkçılık, Akgöl Balıkçılık, Rays Foods Gıda, Akbey Doğa Piliç, Ayca Süt Ürünleri, Cüneyt Aydın, Öztorunlar, Pakyürek Tarım, Food Row Gıda, Baldağ Gıda, Azra Sakatat, Akova Süt, Akdeniz Entegre Gıda, Sönmezler Gıda, Yörük Süt, Babahan Hayvancılık, Mersin Traiding Gıda, Türkay Food Gıda, Abbay Polat, Akmed Gıda, Hamer Bağırsak, Torunoğlu Süt, Vona Su Ürünleri, Kayseri Yem Sanayi, SCN Nakliyat, Babadağ Hayvancılık Gıda Tarım, Yamama Hayvan Sağlığı Yem, Kuzucu Süt Mamulleri, Çetinkaya Tavukçuluk, Fazilet Kuyucu, Öz Zirve Bağırsak, Zihni Balıkçılık, Elif Gıda ve Tunç Alabalık Su Ürünleri Üretim.

Afet bölgesine konteyner bağışlayan firmalar
6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinde afet bölgesine konteyner bağışlayan firmalar: Bannan Dış Ticaret, Başaran Soğuk Hava Deposu, Cengiz Fansa, Defne Su Ürünleri, Fishark Su Ürünleri, Gümüşdoğu Su Ürünleri, IFC Su Ürünleri, Lemas Gıda, Marvan Chaker, Mowi Turkey Su Ürünleri, Neco Ortadoğu Tavukçuluk, Nur-İş PVC Kereste, Rays Foods Gıda, Sesasu Deniz ve Su Ürünleri, Seyfet Taştan, Yakup Donat, Akbey Doğa Piliç, Güney Süt, Torunoğlu Süt, Polat Balıkçılık, Kaytaş Kayseri Tavukçuluk, Sasu Su Ürünleri ve Akgöl Balıkçılık.
Törende ayrıca Camuzlar Su Ürünleri firmasının temsilcisi Abdulkadir Yeniçıkan’a Duayen İhracatçı Ödülü, yeni pazarlara ulaşma alanında yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı Tekin Lojistik Yapı firmasının temsilcisi İbrahim Tekin’e ASHİB Özel Ödülü verilirken, Biyolojik Tarım firması ise Yenilikçi İhracatçı Ödülü’nün sahibi oldu.