ANATOLiVAR HATAY’DA - Hatay Gazetesi

ANATOLiVAR HATAY’DA

  • Eklenme Tarihi :31.05.2024 | 11:52
  • Muhabir :Haber Merkezi

Proje Evi Kooperatifi, "ANATOLiVAR - Anadolu’da Zeytin Üreticisi Toplulukların Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında Hatay’da.

ANATOLiVAR HATAY’DA

Tarımsal üretimde iklim değişikliğinin etkisinin iyice hissedildiği ve sağlıklı gıdaya erişimin giderek zorlaştığı günümüzde, Proje Evi Kooperatifi zeytin üreticilerini sürdürülebilir tarımsal üretim uygulamaları konusunda desteklemek üzere, “ANATOLiVAR” projesine başladı. Proje ekibi saha çalışmalarının ilk kısmında görüşmeler yapmak üzere Türkiye’nin önemli zeytin üreticisi şehirlerinden Hatay’da.  

Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) ve Slow Food işbirliği içinde zeytin üretim havzalarını oluşturan Marmara, Kuzey Ege, Orta Ege, Güney Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yürütülüyor. Projede Dünya’nın en önemli zeytin üreticilerinden biri olan Türkiye’de zeytincilik sektöründe sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaşması ve Avrupa Yeşil Mutabakat hedeflerine ilişkin sürdürülebilir politikaların teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Proje çalışmaları kapsamında çeşitli analizler ve saha çalışmaları gerçekleştirilecek, zeytin çeşitleri ve zeytin üreticilerini kapsayan güvenilir bir veritabanı ve bir rehber kitap hazırlanacak. Ayrıca ilgili üretici ve tüketici sivil toplum kuruluşlarının (STK), işletmelerin ve bireylerin farkındalık ve bilgisinin artmasına yönelik etkinlikler gerçekleştirilecek; küçük ve orta ölçekli üreticilere yönelik, sürdürülebilir tarım uygulamalarına geçiş, pazara erişim ve geçim kaynaklarının iyileştirilmesi için eğitimler, atölye çalışmaları, webinarlar, deneyim paylaşımları; teknik destek ve üreticiler, STK'lar ve devlet kurumları arasında işbirliklerinin güçlendirilmesine yönelik ağ oluşturma çalışmaları yapılacak.

Akdeniz Bölgesi'nde en çok zeytin üretimi yapılan il olan Hatay; Halhalı, Sayfi, Saurani, ve Sarı Habeşi, Karamani, Elmalı olmak üzere tescillenmiş zeytin çeşitlerine sahiptir. Dünyada sadece Altınözü ve Yayladağı yöresinde yetişen, kendine özgü muhteşem bir aroması olan Halhalı zeytini ve Altınözü zeytinyağının coğrafi işaretleri bulunur. Proje kapsamında geleneksel zeytinciliği, bölgeye özgü yerel zeytin çeşitlerini ve doğayı korurken aynı zamanda kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretiminde Dünya markası olabilecek Hatay’da kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üreticilerle görüşmeler yapılarak proje ve etkinlikleri hakkında bilgi aktarılıyor, görüş alışverişleri gerçekleştiriliyor.