MEHMET ÇAĞLAR
PARA BİRİKTİRMENİN FARKLI YÖNTEMLERİ

Para biriktirmenin ve tasarruf yapmanın çok farklı yöntemleri mevcut. Farklı yatırım enstrümanları ile sen de kazancından bir miktar ayırarak gelecek için şimdiden tasarruf yapmaya başlayabilirsin. Birikim yapmana yardımcı olacak bu yöntemlerin arasına son zamanlarda popülerliği artan kripto paralar da eklendi. Şu anda büyük dalgalanmalar yaşayan ancak geleceğin para birimi ifade edilen ve ekonomik sistemin temelini oluşturacak olan kripto paralarla da birikim yapman mümkün.

Kripto paraların tarihi 20-30 yıl öncesine kadar uzanıyor ancak bunların gelişerek ekonominin temel bir parçası haline gelmesi ve geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlanmasının tarihi o kadar da eski değil. Son dönemde ortaya çıkan çok sayıdaki kripto para borsasından ya da farklı yatırım firmaları üzerinden bu paraları alman mümkün. Eğer aklında yatırım yaparak birikim oluşturmak varsa bunun için piyasaları her gün, yakından takip ederek al-sat yapmalısın. Bu paraların altyapıları yeni oturduğundan ve sisteme her gün yeni bir şeyler eklendiğinden paraların değerlerinde ciddi değişimler olabiliyor. Sen de elindeki miktarı artırmak için al-sat işlemleri yaparak çapraz olarak para kazanabilir ve tasarruf yapabilirsin.

Birçok kişi kripto paraları çok hızlı ve kısa yoldan para kazanmanın yolu olarak görüyor ve bunun için de elindeki tüm birikimi bu işe yatırabiliyor. Sen daha sakin ve temkinli hareket ederek, kripto para alacağın miktarın bir bölümünü kenara ayırmayı unutma. Elindeki tüm kazancı ve birikimi piyasadaki ani değişimler sebebiyle bir anda kaybedebilirsin. Bunun için heyecana kapılmadan, adım adım ve birikim yaparak ilerle.

Eşi, benzeri olmayan dijital varlık anlamına gelen Non Fungible Token (NFT), kripto para dünyasında birikim yapmanın yollarında biri olarak kabul ediliyor. Bu varlıklardan birini satın alarak saklayabilir ve gelecekte çok daha yüksek meblağlara satarak birikim ve tasarruf yapma şansı elde edebilirsin.

Kripto paralarla birikim yapmanın bir diğer yolu da madencilik havuzları ya da bulutlarına katılmaktır. Bu alanda çalışmalar yapan madenciler, karmaşık matematiksel formülleri çözmek için ekstradan bilgisayar ağlarına ve enerjiye ihtiyaç duyarlar. Sen de bu sistemlerden birine katılarak bu madencilerin hesaplama güçlerini artırabilirsin. Bunun arkasından da küçük miktarlarda kripto paralar kazanabilir ve bunları biriktirebilirsin. Bu yolla geleceğin için de iyi bir adım atmış olursun.


TARİH
23.10.2021
OKUNMA
Bu Haber 183 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları