MUSTAFA ÖZKOCA
BİR GARİP YILAN HİKAYESİ

EMEK-AKSARAY KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İPTAL Mİ OLDU. ??

Antakya ilçemize bağlı en büyük mahallelerden ikisi olan Emek-Aksaray mahallelerindeki kentsel dönüşüm projesi bırakın bitirilmesi daha hayata bile geçirilemedi.

Yaklaşık 7-8 yıldır yapıldı, yapılacak bitti, bitecek oldu, olacak bahaneleriyle mahalle sakinleriyle adeta dalga geçenler seçimde bunun vebalini nasıl verecekler.

Çevre ve şehircilik bakanlığına devredilen ve TOKİ tarafından yapılması planlanan Emek-Aksaray kentsel dönüşüm projesinin şu ana kadar neden yapılmadı halen merak konusu.

Özellikle Emek mahallesi'ne uğradığınızda sanki Suriye'nin savaş görmüş Esad'ın saldırısına uğramış bir Suriye mahallesi gibi gözüktüğü aşikar.

Öyle ki kimi evler yıkılmış kimi evler yıkılmak üzere hırsızlık hat safhaya ulaşmış diğer yıkılmayan ev sahipleri bu konuda oldukça tedirginler.

Yıkılmayan ev sahipleri ise evlerine tadilat yapmaktan çekindiklerini tadilata koyacakları paranın çöpe gideceğini yetkililerin bir an önce bu konuya el atmasını istiyorlar.

Hükümetten bu konuda bir adım atılmaması mahalle sakinlerini çileden çıkartıyor.

İlk seçimde kendilerine kesilen bu cezanın geri dönüşümünü sandıkta oy olarak verecek lerinden hiç şüphelerin olmamasını belirtiyorlar.

Kentsel dönüşüm ihalesi bir türlü yapılmadı tüm Türkiye'de deprem gerçeği yaşanırken her yerde kentsel dönüşüm projeleri takır takır çalışırken Antakya gelince bu ceza niye?

Bu iki mahallenin suçu ne hükümet bu cezayı neden reva görüyor?

Mahallede 45 yıllık evler duruyor çoğu tadilat gerekiyor işin aslı insanlar canlı canlı mezarlarda oturuyor.

Bu iki mahallenin bir an önce ihalesinin yapılıp evlerin yıkılıp tekrardan insanlara yaşanılabilir bir ortam oluşturulması buradaki insanların en doğal hakkıdır.

Daha önce Çevre ve Şehircilik bakanlığının olaya el attığı zaman mahalle sakinleri bir an önce biter diye çok sevinmişti.

Ama 3 yıl geçti Çevre ve şehircilik bakanlığı'ndan da bir ses çıkmadı neden?

Emek ve Aksaray mahalleleri Antakya'nın en büyük mahallelerinden bu mahallenin sakinleri seçimde sandıklar önüne gelince kendilerini unutan siyasetçileri sandığa gömmeyi çok iyi bilirler.

Yeter artık insanlara bu kadar eziyet etmeyin bu zulüm niye size yıllardır vergisini ödeyen dürüst namuslu vatandaşlara evlerini yıkıp yapmak sosyal devletçiliktir.

Hem yapmayıp hem de yapacakmış gibi halkı kandırmak başlı başına bir çelişki değil midir. ?


TARİH
06.05.2021
OKUNMA
Bu Haber 281 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları