" />
KEMAL FIRINCI PSİKOLOJİK DANIŞMAN
ÇOCUKLUK ÇAĞI KORKULARIYLA BAŞ ETMEK

Erken çocukluk döneminde sık görülen sorunlardan biri korkulardır. Korku, kayanağı belli olan tehlikeler karşısında (bu tehlike görünür veya görünmez olabilir) bireyin gösterdiği olağan tepkiler olarak nitelendirilir. Korkular belli bir düzeye kadar yaşandığında insanın hayatta kalmasını sağlayan en önemli duygulardan birisidir. Fakat ne zaman ki bu korkular bizim için korkular günlük hayatımızı etkilemeye başlar işte o zaman korkular çocuklar için normalden çıkmıştır demektir. Bazen korku duygusunu yaşayanlar korkusunun mantıksız olduğunu bilir fakat yine de bu duygu kendisine hakim olmasını engelleyemez. Çocuklarda durum öyle değildir. Çocuklar korkularının mantıksız olduğunu bilmez hatta size mantıklı gerekçeler bile sunabilir.

Nedenler

Çcoukluk çağında görülen korkular yaşa bağlı olarak değişebilir. Davranışçı kurama göre insanın doğuştan gelen iki korkusu vardır: biri yükseklik korkusu diğeri yüksek sesten dolayı korkudur. Geri kalan tüm korkular öğrenilmiştir. Bu öğrenmeler illa bir yaşantı sonucu olmak zorunda değildir. başka birisinin korkusuna şahit olan  çocukta (özellikle anne veya babanın) sosyal öğrenme yoluyla çocukta korku oluşabilir.

İki-üç yaşlarında korkular genellikle yüksek sesten kaynaklı olmaktadır. Örneğin gök gürültüsü veya makinelerin yüksek sesi. Üç-dört yaşlarında ise çevresinin de etkisiyle karanlık korkusu, polisten korkma veya hırsızdan korkma şeklinde görülür. Bu dönemde yapılan en büyük yanlış çevrenin çocuğa farkında olmadan korku aşılamasıdır. Özellikle çevreden gelen ‘’Sakın oraya gitme! Orada hırsız var!’’, ‘’Şimdi doktoru çağıracağım sana iğne yapsın!’’, ’’Şimdi dilenci gelip seni kaçırır!’’ gibi tehditler çocuğun dünyasında tahmin edeceğimizden daha fazla tahribat yaratmaktadır. Bir diğer neden çocukların yaşıtlarına uygun olmayan korku filmleri izletmektir.

Korkuyla Baş Etmek

Çocukluk çağı korkularıyla baş etmek için öncelikle çocuğun korkusunun kaynağına inilmeli ve ortadan kaldırılabiliyorsa kaldırılmalıdır. Anne ve babanın az önce saydığım söylemlerden uzak durması ve otoriter tutumları varsa ilk önce farkına varmalı sonra bu tutumları demokratik tutumla değiştirmelidir.

Çocuğun korkularını aşmasını sağlamada en etkili yollardan biri oyundur. Çocuk oyunda iç dünyasını yeniden düzenler ve büyümek için kendini zorlar. Bu sayede daha cesur olur. Aynı zamanda arkadaşlarıyla vakit geçirmesi korkularını ifade etmesi, resmetmesi, yanlış düşüncelerini bulmak da önemlidir. Bu sayede anne ve baba daha destekleyici tutumla çocuğun korkusunu aşmasına yardımcı olur.

Korkularla baş etmeni en etkili yolu yüzleştirmedir. Fakat bu yüzleşme çocuk hazır olduğunda ve aşama aşama olmalıdır. Aksi takdirde direkt yüzleşme bazen daha kötü sonuçlara yol açabilir.

 

  


TARİH
05.05.2021
OKUNMA
Bu Haber 281 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları