İktisat Fakültesi mezunuyum. Evli bir çocuk annesiyim.

 

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:Atık defne dallarının pelet yakıtına dönüşüm hikâyesi nasıl başladı?

AYŞEGÜL ABACI:Ailem ben çocukluğumdan bu yana defneyapraklarını kurutup satarak geçimini sağlıyordu dal kısmı ise hep bir atık oluşturmaktaydı. Bu defne dal atıkları ailem için bir yük oluşturmaya başlamıştı.Ücret istemeden insanlara vermemize rağmen başa çıkılmaz bir hal almıştı ve o dönemde babama ait olan işletmede bir yangın çıktı ve bu yangın uzun süre boyunca söndürülememesi bu dal atıkların yanıcı özelliğini keşfetmeme ve bu atıklara bir çözüm bulmaya yöneltti beni ve araştırmaya başladım. Yaptığım araştırmalar dünyada var olan hatta Türkiye için çok yeni yenilenebilir bir enerji kaynağı olan Biokütle enerjisi ile tanışmamı sağladı. Ve o dönemde pelet yakıtının Karadenizde fındık kabuğu hammadde kullanılarak yapıldığını öğrendim ve defne dal atıklarından da böyle bir yakıt elde edebilir miydik? Bu soruya aradığım cevaplar DEFNE PELET in kurulmasını sağladı…

 

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:İşi kurarken yaşadığınız zorluklar nedir? Pazar sıkıntısını nasıl aştınız?

AYŞEGÜL ABACI:Öncelik olarak kendime çok zor bir yol seçtiğimi çok sonra anladım… Ama artık yola çıkmıştım ve bu fikir ile gönül bağım oluşmuştu. Okyanusun içinde yüzme bilmeyen biri gibi hissediyordum kendimi Ülke için çok yeni bir sektör yani tamamen bilgisiz bir ortamdaydık neyi nasıl yapacağımı bilmediğim ve yol göstericimin olmadığı için her şeyi deneme yanılma yöntemi ile test yaparak öğrendik bu yaklaşık 2 yıl gibi bir sürede oldu. İşini yeni kurmak isteyen insanların karşılaştığı en büyük zorluk SERMAYE eksikliğidir.Sermaye olmadan ilerlemek çok zor o sebeple finansman konusunda zorluklar yaşadım ama fikre çok inanmıştım tabien yakınlarıma başvurdum ve bu fikrimi aileme anlatarak finansman konusunda arkamda olmalarını istedim. Ailemin desteği ile küçük çaplı bir pres makinası aldım. Babama ait olan defne kurutma tesisinde küçük bir alanda bu denemeleri yaptım ve üretmeyi başardık. Sonuçları analize yolladım ve gelen sonuçlar bana doğru yolda olduğumu gösteriyordu. Çünkü defne dal atıklarından yapılan pelet yakıtının kaloriferik derecesi yüksek, kül oranı düşük ve karbon salınımı kabul edilebilir seviyelerdeydi. Bu analiz sonucu ve bir miktar pelet yakıtı ile sanayide, ekmek fırınlarında, fabrikalarda birebir görüşmeler yaparak belli miktarda numuneler bırakarak ürünü kullanmalarını sağladım ve geri gelen olumlu geri dönüşler hem işime bağladı beni hemde insanlarda farklı bir bakış açısı oluşturmaya başlamıştı bu şekilde pelet kullanımı arttı. Kısacası hem üretirken, hem ürünü tanıtırken hemde finansman bulurken zorluklar oldu ticari hayata yeni başlayan biri için en önemli diğer unsur GÜVEN’dir. Müşterilerime söz verdiğim gibi söz verdiğim tarihlerde ürün tedariki yapmaya özen gösterdim, bazı müşterilerimin problemleri de oldu ama hep problemleri çözümleyici oldum. Müşteri odaklı hareket ederek ürününün faydasına odaklanmalarını sağladım ve bu şekilde defne pelet şuan Türkiye’nin birçok yerinde kullanılan bir yakıt haline geldi.

 

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:Defne Pelet’ in vizyonu “çevreci yakıt bilincini” biraz açar mısınız?

AYŞEGÜL ABACI:Kurulduğu ilk andan itibaren edindiğim bilgiler ışığında hareket ettim. Hedefim insanlara bu ürünü anlatırken yüksek tonlarda satış yapmak olmadı hiç… Ama birçok insandan memnuniyet mesajları almak bir hedefim oldu… Ürün kullanımları sonucunda aldığım her teşekkür mesajı ya da telefonu işimi daha da kaliteli yapmak konusunda beni tetikledi. Sadece bir ürün ortaya çıkarmak değil hedefimiz elde ettiğimiz ürünün kaliteli olması ve kullanıcılarımızın en yüksek faydayı sağlaması oldu. DEFNE PELET olarak biz müşterilerimiz için hep iyiki olmayı hedefledik.Defne Pelet üretilirken tamamen atık insanların çöpe attığı malzemeler kullanılır bu malzemeleri toplamamız yangın riskini ortadan kaldırıyor ve kullanımları esnasında diğer katı yakıtlara oranla en düşük Karbon salınımı seviyesine sahip olduğundan çevreye zarar vermeyen soluduğumuz havayı zehirlemeyen bir yakacak…

Ve dünyada şuan da kaynaklar tükeniyor pelet yakıtı için özellikle bir kaynak tüketilmez direk atık malzemelere katma değer sağlanmış olur bu sebepler dolayısıyla çevreci bir yakıttır.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:Kömürden farkı nedir? Pelet yakıtının avantajları nelerdir?

AYŞEGÜL ABACI:Pelet yakıtı yenilenebilir bir enerji olan biokütle yakıtıdır kömür ise fosil yakıttır.Pelet yakıtının atık oranı % 1 lerdeyken kömürün atık oranı % 35-40 seviyelerindedirPelet yakıtının kcal değeri 4500-5200 arasındadır kömürde bu oran 3500-5000 arasındadır.Pelet yakıtı kullanılırken herhangi bir zehirlenme olmaz ama kömür kullanımında zehirlenme riski vardır.Pelet yakıtı kömüre oranla daha ekonomiktir. Döviz kurlarından etkilenmez.Pelet yakıtı sıkıştırıldığı için depolama alanı az yer kaplar.Pelet yakıtında sadece ilk ateşleme ve sönme aşamasında duman çıkar verimli yandığı sürece dumanı olmayan cüruf oluşturmayan is yapmayan bir katı yakıt çeşididir.Daha basit bir anlatım ile 1 kg pelet yakıtı 4 kg oduna eş değer ısıl derecesine sahiptir.

 

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:Pelet yakıtının özel bir kazanı var mı? Herhangi bir katı atık kazanında kullanılabilir mi?

AYŞEGÜL ABACI:Pelet yakıtının özel bir kazanı vardır. PELET KAZANI dış mekân ve iç mekân olarak ve sulu sistem ve kuru sistem olarak çeşitleri mevcuttur.Sulu sistem pelet sobaları kalorifer sistemine bağlanır petekleri ısıtarak tüm odaları ısıtabilir.Kuru sistem pelet sobaları metrekarelerine göre çeşitleri vardır ve bulunduğu ortama kuru hava üflemesi yaparak ortamı ısıtabilir.Doğalgaz gibi kontrollü bir şekilde yanmaktadır. Ateşlemesini soba kendisi yapar ve yakıtını otomatik olarak kendisi alır kazanı belirtilen oranda doldurduktan sonra düğmeye basıp ısınmaya başlayabilirsiniz.Ayrıca pelet yakıtı stokerli olan yani yakıtını otomatik bir şekilde alan kömür kazanlarında da kullanılabilir. Otomatik olmayan kazanlar da brülör sistemi takılarak yine cihaz otomatik yakıt almaya ayarlanabilir ve pelet yakıtına uyumlu hale getirilir.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:Bir kadın olarak bu kadar “erkek egemen” bir dünyada Garanti BBVA, KAGİDER ve Ekonomist dergisinin her yıl düzenlediği Kadın Girişimciler Yarışmasının “Yöresinde Fark Yaratanlar” kategorisinde birinci oldunuz. Bu nasıl oldu? Anlatır mısınız?

AYŞEGÜL ABACI:Yola ilk çıktığım zamanlarda öncelik olarak hedefim üretici olmaktı ürettiğim ürün konusunda sesimi duyurmak sınırlarımı aşmak istiyordum o zamanlar bunlar benim için hayaldi hatta mucize diyebilirim.  Bir ürün üretecektim bunu Türkiye’nin en güney uç noktasında yapacaktım kimsenin bilmediği bir yakıttı ve ben bunu farklı şehirdeki insanların da kullanmalarını istiyordum. Sosyal medya üzerinden girişimci kadınları araştırdım, ekonomiyi daha yakından öğrenmek için EKONOMİST dergisi satın aldım ilk defa ve o satın aldığım dergi de tesadüf ki yılın kadın girişimcileri ve hikâyeleri anlatılmıştı, o sayfayı okurken ki heyecanımı halen hatırlıyorum çünkü bir gün bende bu dergide kendi hikâyemi okuyacağım dedim bundan 4 yıl önce o sayıyı halen saklıyorum şimdi yanına benim hikâyemin anlatıldığı ekonomist dergisinin yeni sayısını koydum. 2020 yılında satış potansiyelimi arttırdım, ilk ihracatımı yaptım ve kapasite artışını sağladım girişimim konusunda kendine güvenim arttı ve hayallerimin yarışmasına başvurabilirdim artık. Zaten takipteydim bu yıl yarışma başvuruları açıklandığında başvurumu yaptım. Şuana kadar neler yaptığımı gelecek hedeflerimi yazdım ve jüri karşısına çıkmaya hak kazandım. Jüri toplantısı zoom üzerinden yapılan bir etkinlik ile yapıldı işimi heyecanımı kararlılığımı jüriye yansıttığımı düşünüyorum ve 2021 yılı yöresinde fark yaratan kadın girişimci kategorisi birincisi oldum. Çok mutluyum çünkü o sahnede bu ödülü almanın hayalini kurmuştum yıllardır ve çok şükür ki ödülümü aldım.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:İş yapmak isteyen kadın girişimcilere ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

AYŞEGÜL ABACI:Her girişim beraberinde farklı zorluklar getirir. Zorluk olmadan da başarının bir anlamı olmuyor. Hatta iyi ki karşımıza zorluklar çıkmış çünkü hepsi sizin başarı hikâyenizin bir parçası olacak o sebeple çıkan zorluklar karşısında pes etmek yerine onları kabul edip başarı hikâyenizin bir parçası haline getirin.

Mutlaka hayalleriniz için ısrarcı olur önünüze çıkan fırsatları deneyin keşke demeyin hayallerinizi gerçek hayatta yaşamak için üzerine gidin. Girişimci hikâyelerini dinleyin göreceksiniz ki herkes çeşitli engebeleri aşarak düzlüğe çıkmış…

Gerçekten inanın o kadar çok isteyin ki uykularınız kaçsın sonrasında benim gibi mutluluktan ağlayacağınız günler gelecek…

İlham ve cesaret olabilmek ümidiyle

Sevgiler.

" />
GAZİ İSMAİLOĞLULLARI ÇARŞAMBA KONUŞMALARI
EN UZUN YOLCULUKLAR BİLE TEK BİR ADIMLA BAŞLAR

Defne ağacının atıklarından ilham aldı ve bu atıklardan ürettiği ‘pelet yakıtı’ ile bir ilke imza attı. Kömüre alternatif ürettiği yenilenebilir enerji kaynağı olarak kabul edilen peleti dünyaya ihraç etmeyi hedefleyen, 2021 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi Ayşegül Abacı, ilham verici öyküsü ile bu haftaki konuğumuz.”

 

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:Bize kendinizi biraz tanıtır mısınız?

AYŞEGÜL ABACI:Ben Ayşegül Abacı 1992 yılında Hatay Yayladığında doğdum, ilkokul ve ortaokul eğitimim Yayladağı’nda tamamladım. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. Evli bir çocuk annesiyim.

 

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:Atık defne dallarının pelet yakıtına dönüşüm hikâyesi nasıl başladı?

AYŞEGÜL ABACI:Ailem ben çocukluğumdan bu yana defneyapraklarını kurutup satarak geçimini sağlıyordu dal kısmı ise hep bir atık oluşturmaktaydı. Bu defne dal atıkları ailem için bir yük oluşturmaya başlamıştı.Ücret istemeden insanlara vermemize rağmen başa çıkılmaz bir hal almıştı ve o dönemde babama ait olan işletmede bir yangın çıktı ve bu yangın uzun süre boyunca söndürülememesi bu dal atıkların yanıcı özelliğini keşfetmeme ve bu atıklara bir çözüm bulmaya yöneltti beni ve araştırmaya başladım. Yaptığım araştırmalar dünyada var olan hatta Türkiye için çok yeni yenilenebilir bir enerji kaynağı olan Biokütle enerjisi ile tanışmamı sağladı. Ve o dönemde pelet yakıtının Karadenizde fındık kabuğu hammadde kullanılarak yapıldığını öğrendim ve defne dal atıklarından da böyle bir yakıt elde edebilir miydik? Bu soruya aradığım cevaplar DEFNE PELET in kurulmasını sağladı…

 

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:İşi kurarken yaşadığınız zorluklar nedir? Pazar sıkıntısını nasıl aştınız?

AYŞEGÜL ABACI:Öncelik olarak kendime çok zor bir yol seçtiğimi çok sonra anladım… Ama artık yola çıkmıştım ve bu fikir ile gönül bağım oluşmuştu. Okyanusun içinde yüzme bilmeyen biri gibi hissediyordum kendimi Ülke için çok yeni bir sektör yani tamamen bilgisiz bir ortamdaydık neyi nasıl yapacağımı bilmediğim ve yol göstericimin olmadığı için her şeyi deneme yanılma yöntemi ile test yaparak öğrendik bu yaklaşık 2 yıl gibi bir sürede oldu. İşini yeni kurmak isteyen insanların karşılaştığı en büyük zorluk SERMAYE eksikliğidir.Sermaye olmadan ilerlemek çok zor o sebeple finansman konusunda zorluklar yaşadım ama fikre çok inanmıştım tabien yakınlarıma başvurdum ve bu fikrimi aileme anlatarak finansman konusunda arkamda olmalarını istedim. Ailemin desteği ile küçük çaplı bir pres makinası aldım. Babama ait olan defne kurutma tesisinde küçük bir alanda bu denemeleri yaptım ve üretmeyi başardık. Sonuçları analize yolladım ve gelen sonuçlar bana doğru yolda olduğumu gösteriyordu. Çünkü defne dal atıklarından yapılan pelet yakıtının kaloriferik derecesi yüksek, kül oranı düşük ve karbon salınımı kabul edilebilir seviyelerdeydi. Bu analiz sonucu ve bir miktar pelet yakıtı ile sanayide, ekmek fırınlarında, fabrikalarda birebir görüşmeler yaparak belli miktarda numuneler bırakarak ürünü kullanmalarını sağladım ve geri gelen olumlu geri dönüşler hem işime bağladı beni hemde insanlarda farklı bir bakış açısı oluşturmaya başlamıştı bu şekilde pelet kullanımı arttı. Kısacası hem üretirken, hem ürünü tanıtırken hemde finansman bulurken zorluklar oldu ticari hayata yeni başlayan biri için en önemli diğer unsur GÜVEN’dir. Müşterilerime söz verdiğim gibi söz verdiğim tarihlerde ürün tedariki yapmaya özen gösterdim, bazı müşterilerimin problemleri de oldu ama hep problemleri çözümleyici oldum. Müşteri odaklı hareket ederek ürününün faydasına odaklanmalarını sağladım ve bu şekilde defne pelet şuan Türkiye’nin birçok yerinde kullanılan bir yakıt haline geldi.

 

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:Defne Pelet’ in vizyonu “çevreci yakıt bilincini” biraz açar mısınız?

AYŞEGÜL ABACI:Kurulduğu ilk andan itibaren edindiğim bilgiler ışığında hareket ettim. Hedefim insanlara bu ürünü anlatırken yüksek tonlarda satış yapmak olmadı hiç… Ama birçok insandan memnuniyet mesajları almak bir hedefim oldu… Ürün kullanımları sonucunda aldığım her teşekkür mesajı ya da telefonu işimi daha da kaliteli yapmak konusunda beni tetikledi. Sadece bir ürün ortaya çıkarmak değil hedefimiz elde ettiğimiz ürünün kaliteli olması ve kullanıcılarımızın en yüksek faydayı sağlaması oldu. DEFNE PELET olarak biz müşterilerimiz için hep iyiki olmayı hedefledik.Defne Pelet üretilirken tamamen atık insanların çöpe attığı malzemeler kullanılır bu malzemeleri toplamamız yangın riskini ortadan kaldırıyor ve kullanımları esnasında diğer katı yakıtlara oranla en düşük Karbon salınımı seviyesine sahip olduğundan çevreye zarar vermeyen soluduğumuz havayı zehirlemeyen bir yakacak…

Ve dünyada şuan da kaynaklar tükeniyor pelet yakıtı için özellikle bir kaynak tüketilmez direk atık malzemelere katma değer sağlanmış olur bu sebepler dolayısıyla çevreci bir yakıttır.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:Kömürden farkı nedir? Pelet yakıtının avantajları nelerdir?

AYŞEGÜL ABACI:Pelet yakıtı yenilenebilir bir enerji olan biokütle yakıtıdır kömür ise fosil yakıttır.Pelet yakıtının atık oranı % 1 lerdeyken kömürün atık oranı % 35-40 seviyelerindedirPelet yakıtının kcal değeri 4500-5200 arasındadır kömürde bu oran 3500-5000 arasındadır.Pelet yakıtı kullanılırken herhangi bir zehirlenme olmaz ama kömür kullanımında zehirlenme riski vardır.Pelet yakıtı kömüre oranla daha ekonomiktir. Döviz kurlarından etkilenmez.Pelet yakıtı sıkıştırıldığı için depolama alanı az yer kaplar.Pelet yakıtında sadece ilk ateşleme ve sönme aşamasında duman çıkar verimli yandığı sürece dumanı olmayan cüruf oluşturmayan is yapmayan bir katı yakıt çeşididir.Daha basit bir anlatım ile 1 kg pelet yakıtı 4 kg oduna eş değer ısıl derecesine sahiptir.

 

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:Pelet yakıtının özel bir kazanı var mı? Herhangi bir katı atık kazanında kullanılabilir mi?

AYŞEGÜL ABACI:Pelet yakıtının özel bir kazanı vardır. PELET KAZANI dış mekân ve iç mekân olarak ve sulu sistem ve kuru sistem olarak çeşitleri mevcuttur.Sulu sistem pelet sobaları kalorifer sistemine bağlanır petekleri ısıtarak tüm odaları ısıtabilir.Kuru sistem pelet sobaları metrekarelerine göre çeşitleri vardır ve bulunduğu ortama kuru hava üflemesi yaparak ortamı ısıtabilir.Doğalgaz gibi kontrollü bir şekilde yanmaktadır. Ateşlemesini soba kendisi yapar ve yakıtını otomatik olarak kendisi alır kazanı belirtilen oranda doldurduktan sonra düğmeye basıp ısınmaya başlayabilirsiniz.Ayrıca pelet yakıtı stokerli olan yani yakıtını otomatik bir şekilde alan kömür kazanlarında da kullanılabilir. Otomatik olmayan kazanlar da brülör sistemi takılarak yine cihaz otomatik yakıt almaya ayarlanabilir ve pelet yakıtına uyumlu hale getirilir.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:Bir kadın olarak bu kadar “erkek egemen” bir dünyada Garanti BBVA, KAGİDER ve Ekonomist dergisinin her yıl düzenlediği Kadın Girişimciler Yarışmasının “Yöresinde Fark Yaratanlar” kategorisinde birinci oldunuz. Bu nasıl oldu? Anlatır mısınız?

AYŞEGÜL ABACI:Yola ilk çıktığım zamanlarda öncelik olarak hedefim üretici olmaktı ürettiğim ürün konusunda sesimi duyurmak sınırlarımı aşmak istiyordum o zamanlar bunlar benim için hayaldi hatta mucize diyebilirim.  Bir ürün üretecektim bunu Türkiye’nin en güney uç noktasında yapacaktım kimsenin bilmediği bir yakıttı ve ben bunu farklı şehirdeki insanların da kullanmalarını istiyordum. Sosyal medya üzerinden girişimci kadınları araştırdım, ekonomiyi daha yakından öğrenmek için EKONOMİST dergisi satın aldım ilk defa ve o satın aldığım dergi de tesadüf ki yılın kadın girişimcileri ve hikâyeleri anlatılmıştı, o sayfayı okurken ki heyecanımı halen hatırlıyorum çünkü bir gün bende bu dergide kendi hikâyemi okuyacağım dedim bundan 4 yıl önce o sayıyı halen saklıyorum şimdi yanına benim hikâyemin anlatıldığı ekonomist dergisinin yeni sayısını koydum. 2020 yılında satış potansiyelimi arttırdım, ilk ihracatımı yaptım ve kapasite artışını sağladım girişimim konusunda kendine güvenim arttı ve hayallerimin yarışmasına başvurabilirdim artık. Zaten takipteydim bu yıl yarışma başvuruları açıklandığında başvurumu yaptım. Şuana kadar neler yaptığımı gelecek hedeflerimi yazdım ve jüri karşısına çıkmaya hak kazandım. Jüri toplantısı zoom üzerinden yapılan bir etkinlik ile yapıldı işimi heyecanımı kararlılığımı jüriye yansıttığımı düşünüyorum ve 2021 yılı yöresinde fark yaratan kadın girişimci kategorisi birincisi oldum. Çok mutluyum çünkü o sahnede bu ödülü almanın hayalini kurmuştum yıllardır ve çok şükür ki ödülümü aldım.

GAZİ İSMAİLOĞULLARI:İş yapmak isteyen kadın girişimcilere ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

AYŞEGÜL ABACI:Her girişim beraberinde farklı zorluklar getirir. Zorluk olmadan da başarının bir anlamı olmuyor. Hatta iyi ki karşımıza zorluklar çıkmış çünkü hepsi sizin başarı hikâyenizin bir parçası olacak o sebeple çıkan zorluklar karşısında pes etmek yerine onları kabul edip başarı hikâyenizin bir parçası haline getirin.

Mutlaka hayalleriniz için ısrarcı olur önünüze çıkan fırsatları deneyin keşke demeyin hayallerinizi gerçek hayatta yaşamak için üzerine gidin. Girişimci hikâyelerini dinleyin göreceksiniz ki herkes çeşitli engebeleri aşarak düzlüğe çıkmış…

Gerçekten inanın o kadar çok isteyin ki uykularınız kaçsın sonrasında benim gibi mutluluktan ağlayacağınız günler gelecek…

İlham ve cesaret olabilmek ümidiyle

Sevgiler.


TARİH
21.04.2021
OKUNMA
Bu Haber 145 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Yazarın Diğer Yazıları