HATAYDA 600 BİN SURİYELİ VAR

Hatay’ın nüfusunun 1 milyon 659 bin olduğuna dikkat çeken CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, Hatay’da resmi rakamlara göre 439 bin, gerçek rakamlarda ise tahmini olarak 600 bin Suriyeli misafirlerinin olduğunu bildirdi.

Suriyelileri misafir olarak, insan olarak gördüklerini ve onlara insancıl yaklaştıklarını belirten Parlar, “Düşman gibi ya da ekmeğimize ortak olan insanlar gibi görmüyoruz. Resmi rakamlara göre bile yoğunluğu ele aldığımızda kilometrekare başına 283 kişi düşüyor.  Suriyelilerin iş durumu olarak sömürülmesi, çocukların eğitimden uzak kalması ve özellikle çocukların iş gücünde kullanılıp sömürülmesi bizi çok üzüyor. Bunlar Türkiye’den ayrılmadığı taktirde ise eğitim alamayan çocuklar ileride Türkiye için büyük sorun olacaktır.” dedi.

COVID-19’A YAKALANAN SURİYELİ SAYISI ÇOK AZ

Suriyelilerin Hatay’daki nüfusa eklemlenmesi ile koronavirüs vakalarında bir artış yaşanıp yaşanmadığına ilişkin ise CHP’li Parlar, “Pandemi sürecinde özellikle Suriyelilerle ilgili, bize Suriyelilerin hiçbir sıkıntısı olmadı. Suriyelilerin nüfusuna göre hastalık yönünden, hastanelerimizde yapılan araştırmalarda inanılmaz derecede pandemiden az etkilendiler. Covid-19’a yakalanan Suriyeli sayısı çok çok az.” şeklinde konuştu.

SURİYELİLER TÜRKLERDEN DAHA AVANTAJLILAR

Suriyelilerin sosyal güvencesi olduğunu, hastanelerde ücretsiz olarak kendilerine bakıldığını açcıklamasına ekleyen Parlar, “Türklerden daha avantajlılar. İlaçlarda ve muayenelerde ek ödeme yapmıyorlar. Suriyelilerin koronavirüs vakalarında az bir yer tutmasını ben hekim olarak sürekli açık havada olmalarına bağlıyorum. Ya bahçe ve tarlada çalışıyorlar ya da çöp topluyorlar. Çöp toplamak tabiki sağlıksız ve hijyenik olmayan bir durum ama maske ve eldivenle kendilerini koruyorlar. Hep açık alanda çalıştıkları için eve virus taşımıyorlar. Ev ortamları da uygun değil. Çok küçük evlerde çok kalabalık aileler şeklinde yaşıyorlar ve buna rağmen Suriyeliler koronavirüse çok az yakalanıyorlar” dedi. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 06.05.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 230 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler