O Türkiyenin En Hızlı Lokma Döken Ustası

Osmanlı mutfağından günümüze uzanan iftar sofralarının tatlısı lokma Çekmece mahallesinde bulunan Kenan Düzay’ın elinde adeta sanata dönüşüyor. Lokmaları dökerken sergilediği hızlı performansı ile görenleri hayrete düşüren Kenan Usta muhteşem lokma lezzeti ile herkesten tam not alıyor.İstanbul’da çalıştığı yıllarda Sultanahmet lokmacısında  düzenlenen lokma yarışmasında şampiyonluğu bulunan Kenan Usta 1 kilo lokma hamurunu  2 dakika 50 saniye gibi kısa bir sürede dökerek performansından hiçbir şey kaybetmediğini gözler önüne seriyor.Türkiye’nin en hızlı lokma döken ustası olduğunu söyleyen Kenan Usta muhteşem lokma lezzetini tatmak üzere herkesi işyerine davet etti.

Dokuz yaşından itibaren tatlıcılık sektöründe çalıştığını ifade eden Kenan Usta ,Geçmiş yıllarda ustalarının daha hızlı olmaları talepleri doğrultusunda hızlı lokma dökme konusunda kendisini geliştirdiğinin altını çizerek ilk günden bugüne performansından hiçbir şey kaybetmediğini söyledi.Kenan Usta: “ Ramazan ayı dolayısıyla bu aralar daha çok rağbet gören lokma tatlısını çocuk yaşlardan itibaren en başarılı biçimde yapmaktayım. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli işletmelerde çalıştıktan sonra beş yıldır da Defne ilçesi, Çekmece mahallesindeki mütevazi dükkanımda işimi yapmaktayım.İstanbul’da 10 yıl gibi bir süre çalıştım ve bu süre zarfında 2005 yılında Sultanahmet lokmacısında düzenlenen lokma dökme yarışında birinci oldu.O gün bugündür lokmayı en hızlı döken usta olarak bilinmekteyim.Covid-19 salgını her sektörü olduğu gibi bizleri de etkiledi. Ama şükürler olsun iş yapabiliyoruz.Günde 20 Kğ civarında lokma dökebiliyorum.Ama siparişler oldumu bu oran 60 Kilograma kadar yükselebiliyor.Bu muhteşem lezzetin kilosunu 15 TL gibi uygun bir fiyatla satışa sunuyoruz.”dedi.

Tatlıcılığın yanında Kick Boks, Ju Jitsu ve Muaythai gibi dövüş sporları ile de ilgilenen Kenan Düzay 2001 yılında Kick Boks Akdeniz bölge şampiyonu olduğunu söyleyerek spor alanındaki başarısını da gözler önüne serdi adeta. Kick Boks antrenörlüğü yapan Kenan Düzay ,Profesyonel olarak yaptığı sporculuk yaşamını tatlıcılık ile bir arada yürütme çabasında olduğunu söyledi.(TALİP KÖLEOĞLU)

 


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 06.05.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 258 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler