DEFNE KOZA EVİNE ZİYARET

BAŞKAN GÜZEL’DEN DEFNE KOZA EVİ’NE ZİYARET

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Defne İlçesi’nde Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dallarından biri olan İpekböceği Yetiştiriciliği ve İpek Dokuma Sanatı’nı Hatay’a kazandırarak kadınların ev ekonomisine katkıda bulunulması amacıyla Defne Belediyesi tarafından projelendirilerek hayata geçirilen Defne Belediyesi Koza Evi’ni ziyaret etti.

Defne Belediyesi Koza Evi’nde İpek Dokuma Ustası olarak görev yapan ve ayrıca Kültür Bakanlığı Soyut Olmayan Bakanlık Sanatçısı Tülay Genç tarafından karşılanan Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Defne Belediyesi Koza Evi’nde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Başkan Güzel’e Defne Koza Evi’nde üretilen Hatay Sarısı olarak bilinen Sarı Koza üretimi hakkında bilgiler veren İpek Dokuma Sanatçısı Tülay Genç, hedeflerinin Defneli kadınların ev ekonomisine katkıda bulunması için unutulmaya yüz tutmuş meslek dalı olan İpekböceği Yetiştiriciliği ve İpek Dokuma Sanatı mesleğini yaygınlaştırmak olduğunu ifade etti.

İPEKBÖCEĞİ MESLEĞİNİ NESİLDEN NESİLE AKTARMAYI ARZULUYORUZ

Defne Belediyesi bünyesinde faaliyetini sürdüren Defne Koza Evi’ne gerçekleştirilen ziyarette İpek Dokuma Sanatçısı Tülay Genç’ten bilgiler alan Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel yaptığı açıklamada, “Belediyemiz bünyesinde, Defne’mizin kültürel bir mirası olan İpekçilik ve İpek Böcekçiliği mesleklerinin yaşatılması adına kurulan Defne Koza Evi’mizin Sorumlusu Tülay Genç hocamızı ziyaret ettik.  İpek böceğinin yumurtlama sürecinden koza yapması sürecine, elde edilen ipliklerin geleneksel yöntemlerle işlenmesine kadar olanak sağlayıp, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 'Hatay Sarısı' olarak bilinen sarı kozayı da yaygınlaştırmayı hedefleyen ve bu  kıymetli mesleğin nesilden nesile sürdürülebilmesini arzuluyoruz. Bu konuda destek veren Koza Evi Kurs Öğretmenimiz Tülay Genç'e teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel tarafından Defne Belediyesi Koza Evi’ne gerçekleştirilen ziyarete CHP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Av. Filiz Haksöz, CHP Defne İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurten Akpınar, Defne Belediye Başkan Yardımcısı Girne Mansuroğlu, HBB Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ahmet Kilisli ve Defne Belediye Meclis Üyesi Bilgen Duman da katıldı. (HASAN HAMDERİ


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 26.02.2021 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 134 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler