ÜZÜMDALI MEZBAHANESİ AÇILDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından hayata geçirilen ‘Antakya Üzümdalı Mezbahanesi’nin açılışı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından gerçekleştirildi.

Düzenlenen açılışa HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, HBB Başkan Vekili Selim Matkap, HBB Genel Sekreteri Nihat Tazeaslan, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, CHP Antakya Belediye Başkan Adayı Hikmet Hatunoğlu, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, Üzümdalı Mahalle Muhtarı Servet Yiğitbaşı, bazı sivil toplum kuruluşları başkanları ve yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Günlük 70 büyükbaş, 210 küçükbaş kesim kapasiteli modern ve hijyenik ortamda gıda üretimi sağlayacak olan 3 bin metrekare kapalı alan, 7 bin 500 metrekarelik araç parkı ve 12 bin metrekarelik açık alanıyla toplamda 22 bin 500 metrekarelik alanda kurulan, kırmızı et için 30 ton, sakatat için 10 ton ve şüpheli et için 4 tonluk 10 soğuk hava deposu da mevcut olan mezbahanenin açılışında Başkan Savaş, yoğun sevgi seli ve tezahüratlar ile karşılandı.

HİJYEN ÇOK ÖNEMLİDİR

Açılışta konuşmalarını gerçekleştiren Başkan Savaş, “Hijyen çok önemlidir, hijyenin olmadığı yerlerde hastalık kol gezer. Amik Ovası çok verimli bir ova. Bu ovanın içerisinde bugüne kadar bir tane bile arıtma tesisi yoktu. Akan tüm kanalizasyonlar ya dereye ya da kanala akıyordu. Bizler de bu sular ile tarım sulaması yapıyorduk, vücudumuz bu mikroorganizmalar ile tanışıyordu. Hatay’ın Büyükşehir olmasından bu yana İskenderun (Bekbele), Samandağ, Kırıkhan, Reyhanlı, Dörtyol, Erzin, Antakya (Serinyol) ile dünyanın 5’inci, Avrupa’nın 2’nci Türkiye’nin ise ilk en büyük membranlı tesisi olma özelliğine sahip Küçükdalyan-Narlıca olmak üzere Hatay’a 8 yeni atık su arıtma tesisi kazandırdık. Ovada ilçelerimizin kanalizasyonları yüzde 85’lik bir oranda arıtılarak doğaya bırakılıyor. Ve çok yakında Hassa’mızın da arıtma tesisinin temelini atacağız. En küçük ilçemiz Kumlu’ya da seçimden sonra başkanımız seçildiği zaman arıtma tesisinin temelini hep birlikte atacağız.” dedi.

ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİLERİNE KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Zeytincilik sektörü hakkında yapacakları projelerden bahseden HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; “Hem zeytin, hem de zeytinyağı üretiminde Türkiye’de başta gelen şehirlerdeniz. Bu sene zeytincilik sektöründe büyük sıkıntı yaşadık. İnsanlarımız zeytinyağı üretimi ve verimi konusunda bazı imkansızlıklar sebebi ile zeytini torbaya koyup fabrikaya götürüyor. Bu şekilde asit bir iken beşe çıkıyor. Bu da satışı etkiliyor. Artık torbayı taşımayacağız, kasayı birlikte alacağız ve zeytinyağı üreticimize katkı sağlayacağız. 15 bin evin aydınlanmasını sağlayan çöpten elektrik üretim tesisimiz var. Bunun gibi bir proje ile hayvan atıklarından biyogaz ve elektrik enerjisi üreteceğiz. Tüm bu çalışmalar çiftçilerimiz için.” dedi.

ÇİÇEK ÜRETİMLERİNİ KÖYLERDEKİ ANNELERİMİZE VERDİK

Hatay’ı süsleyecek olan çiçeklerin ekim çalışmalarını köylerde bulunan kadınlara verdiklerini belirten HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Hatay’da refüjleri, parkları süsleyen tüm çiçeklerin ekimini köylerdeki annelerimize verdik. 250 kadına sera yaptık, bu seralarda evinin ve çocuklarının rızkını çıkarıyor. Seralarda hem bizim istediğimiz çiçekleri üretiyorlar, hem de mevsimlik sebze üreterek gelir elde ediyorlar. Bir kooperatif de kuruyoruz. Hatay’ın kendine has yöresel ürünlerini hem coğrafik etiketlenmesini yapacağız, hem de marka tescili yapacağız. En son da bir market zinciri ile anlaşıp Hatay’da belli bir standartta üretip aracısız bir şekilde tüketiciye ulaştıracağız. Belediye başkanlığı sadece alt yapı, üst yapı ve park yapmaktan ibaret değil, Hayat’ın bütününe dokunan, yerelden kalkınmaya inanan ve Hatay’ın bütününü kucaklayan; sadece iş yapmakla değil, her zaman ekonomide, sporda, kültürde eğitimde ve Hatay’ın iş yerlerinde olan bir belediyecilik anlayışı ile Hatay’ımıza hizmet ediyoruz. Ve bu Hatay’ımızın tüm değerleri ile birlikte bu hizmeti yapmaya devam edeceğiz” dedi.

31 MART’TA 5 SANİYENİZİ BİZE AYIRIN, BİZİM 5 YILIMIZ SİZE FEDA OLSUN

Son zamanlarda memleketin halinden bihaber, kendilerini adliyedeki hakim veya savcıların yerine koyup ya da veya herhangi bir istihbarat biriminin yerine koyup insanları tasnif etmeye çalışan televizyon kanalları ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Hatay’da Millet İttifakı’nın yıkılma ihtimali yok ve Millet İttifakı dimdik ayakta millet ile birlikte hedefe doğru gidiyor. Bu milletin ittifakını parçalayıp bölerek, tasnif ederek, küçültmeye ve bölmeye çalışan bu mihraklar, hiçbir zaman amacına ulaşamayacak. Biz iki unsur ile yola çıktık ‘Önce huzur, sonra hizmet’ dedik. Her şartta her türlü sıkıntıya rağmen birlik ve bütünlüğümüzü bozmadık. Hizmet noktasında da imkanlarımızı Hatay’ın her noktasına dağıtmaya ve şehrimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Son zamanlarda Hatay sığlaşan bir ekonomi ile karşı kaşıya. Bu ekonomik sıkıntılardan hep birlikte birbirimize sarılarak çıkacağız. Hatay halkı birbirine daha sıkı sarılmaya devam etmek zorunda. ‘Biz bu coğrafyada mutluyuz, mutlu olmak istiyoruz, huzurlu olmak istiyoruz, biz ülkemizi seviyoruz, Türk Bayrağı’mızın gölgesinde huzur arıyoruz’ diyerek vatandaşlık görevini yapan herkesten oy istiyoruz. 31 Mart’ta 5 saniyenizi bize ayırın, bizim 5 yılımız size feda olsun.” açıklamalarında bulundu.

Başkan Savaş’ın konuşmalarının ardından protokol ile birlikte; Antakya, Kumlu, Altınözü, Reyhanlı ve ihtiyaç durumunda Kırıkhan’ın da faydalanabileceği ‘Antakya Üzümdalı Mezbahanesi’nin açılışı gerçekleştirildi. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 11917 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler