ANTAKYALI DOKTORUN BAŞARISI!

Uzun yıllar Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi (ZİREM) Vakfı’nın başkanlığını yapan Cemile Bitargil’in doktor olan oğlu, dünya tıp literatürüne girdi.

İstanbul’da Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan Antakyalı Doktor Macit Bitargil, başarılı bir operasyonla çok nadir görülen, 13 santimlik ana atardamar anevrizması ile başka komplikasyonları da bulunan bir hastaya yapılan 10 saatlik ameliyat dünya tıp literatürüne girdi.

Karın ağrısı şikayetiyle Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran ve 13 santimlik ana atardamar anevrizması (ana atardamarda balonlaşma) tespit edilen 63 yaşındaki İhsan Özkaya, doğum gününde ölümün eşiğinden döndü. Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde görev yapan Antakyalı Uzm. Dr. Macit Bitargil, normalde 2,3-3 santim genişliğinde olması gereken aortun Özkaya’da 13 santime ulaştığını söyledi.

Hastaneye geldiğinde ölüm riski çok yüksek olan bu hastaya başka bir sorunun daha eşlik ettiğini vurgulayan Dr. Bitargil, hastanın ana toplardamar ve atardamar sisteminin birbiriyle bağlantılı olduğunu, bu nedenle temiz kan ve kirli kanın birbirine karıştığını, bu durumun da müdahele edilmezse hastanın ölüm riskini katbekat artırdığını kaydetti. Uzm. Dr. Macit Bitargil ve ekip arkadaşlarının gerçekleştirdiği ameliyat, İhsan Özkaya’nın yaşama tutunmasıyla dünya literatürüne girdi.

YIRTILAN DAMARDA ÖLÜM RİSKİ YÜZDE 90

Uzm. Dr. Macit Bitargil, “Hasta, hastaneye karın ağrısı şikayetiyle geldi. Gerekli değerlendirmelerin ardından çekilen tomografide, hastada 13 santimlik dev aort anevrizması (ana atardamarda balonlaşma) tespit ettik. Normal şartlarda aort genişliği 2,5-3 santim oluyor ve 5-6 santimi geçtiği zaman hasta için tehlike çanları çalmaya başlıyor ve damarın yırtılma riski söz konusu oluyor. Yırtılan damarda da yüzde 90 oranında ölüm gerçekleşiyor. Hastamızdaki 13 santime ulaşan anevrizma bugüne kadar görmediğimiz bir boyut ve büyüklükteydi. Ayrıca hastamızda bir başka büyük problem daha vardı; ana toplardamar (vena kava-aortokaval fistül) ve atardamar sistemi birbiriyle bağlantılıydı, bu da temiz kan ve kirli kanın karışmasına yol açıyordu. Bu nedenle bu vakanın özelliği hem aortakaval fistülü olması hem de büyük bir aort anevrizması olmasıydı. Aksi takdirde literatürde daha büyük anevrizmalara da rastlamak mümkün” dedi.

HASTAMIZIN DOĞUM GÜNÜYDÜ, BİZ ONDAN HEDİYE ALDIK

Ameliyatı başarılı bir şekilde tamamlanan hastanın 15 gün hastanede kaldığını, ardından hastayı sağlıklı bir şekilde taburcu ettiklerini vurgulayan Uzm. Dr. Bitargil, “Bu bir kişinin başarısı değil. Kalp damar cerrahisi ekibi, kalp damar cerrahisi hemşireleri ve personelleri, servis çalışanları, teknikerler, anestezi bölümü, genel cerrahi bölümü başta olmak üzere Etfal ailesinin başarısı. Şişli Etfal olarak kocaman bir aileyiz. Canla başla çalışıyor ve hastalarımıza sağlık dağıtmaya çalışıyoruz. Bu bizim en büyük motivasyon ve mutluluğumuz. Hastamızın doğum günüydü, biz ondan hediye aldık çünkü onun canını kurtardık. Bundan daha büyük bir mutluluk olamaz. Bu çok büyük bir ekibin emeğidir.” dedi.

TIP LİTERATÜRÜNE GİRDİ

Dr. Macit Bitargil, "Aortokaval fistülü ve 13 cm’lik aort anevrizması olan bu hastamızın başarılı şekilde yapılan ameliyatı, Amerika’nın en saygın bilim dergilerinden biri olan Texas Heart Institute Journal Şubat 2019 sayısında belki de bugüne kadar dünyada açık cerrahi metot ile ameliyat edilmiş vena kava fistülü olan en büyük aort anevrizması olarak, hastamız ise belki de bugüne kadar bu büyüklükte ameliyat edilip hayatta kalan tek olgu olarak tıp literatürüne girdi. Hastamızı hayata bağladığımız için çok mutluyuz. Teknik olarak zor bir ameliyat ve oradaki aort ile kava arasındaki bağlantı, teknik olarak işimizi daha da zorlaştırdı, o yüzden bu kadar ölümcüldü.” dedi. (Haber Merkezi)


HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 14216 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler