HATODER’İN AB PROJESİ DENETLENDİ

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği’nin Avrupa Birliği Bakanlığı AB Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na sunmuş olduğu “Together for Thalassemia” adlı ikinci Avrupa Birliği projesi geçtiğimiz günlerde Türkiye Ulusal Ajansı görevlisi Zuhal Akdağ Aşcı tarafından yerinde denetlendi.

Yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren ve orak hücre anemi hastalarının umudu olan Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER), AB Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na sunduğu “Together for Thalassemia” adlı proje dernek hizmet binasında denetlendi.

PROJEYİ HATAY’A KAZANDIRDIĞIMIZ İÇİN MUTLUYUZ

Projenin denetlenmesi hakkında bir açıklama gerçekleştiren HATODER Başkanı Burhan Kerimoğlu, “Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın gençlik programları projelerinin müracaatları için çeşitli aşamalarını dikkatle takip edip, gerekli çalışmaları yönetim kurulu olarak titizlikle sürdürdük. Zamanı geldiğinde müracaatımızı yaparak projemiz “2016-3-TR01-KA105-036862” proje numarasıyla Together for Thalassemia adı altında başarılı projeler sıralamasında yer alarak 18 bin 428 avro hibe almaya hak kazandık. Projenin ilk ödemesini 10 Mart 2017 tarihinde 14 bin 741 avro olarak aldık ve proje çalışmalarımıza başladık. Böylesi bir projeyi ilimize kazandırmış olmakta bizim için ayrıca bir mutluluktur olmuştur.” dedi.

PROJE 20 KASIM 2018’DE TAMAMLANDI

Projenin Avrupa’nın değişik ülkelerinden 4 kişinin Antakya’ya gelmesi olduğunu belirten HATODER Başkanı Burhan Kerimoğlu; “Projenin açıklanmasından sonraki süreçte takip edilecek çalışmaların başında AB üye ülkeler, komşu ülkeler ve diğer pozisyonda ki ülkelerin herhangi birinden ilimize gelecek olan 17-30 yaş arası genç gönüllülerden sadece 4 kişinin bulunması sürecidir. Bu gönüllülerin Antakya’ya gelmeleri için elimizden gelen çabalar ortaya konmuştur. Bu süreci tamamlamak için yurt dışında bulunan derneklerle bağlantılarımızı dernek yönetim kurulu ve yetkililer aracılığıyla sürdürerek, bulunan gönüllüler için istişarelere geçtik. Hazırlık süreçlerini tamamlayarak 2 yıllık proje sürecimiz için gönüllülerle anlaşarak ülkemize ve ilimize gelmeleri yönünde çalışmalar başlamış oldu ve proje sonrası gelinen aşamada projemiz nihayet 20 Kasım 2018 yılında tamamlanmıştır.” dedi.

UZMAN DENETÇİ AŞÇI İLE FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDULAR

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği’nin tamamlanan projesi sonrasında proje denetimi için Avrupa Birliği Bakanlığı AB Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı yetkilisi Uzmanı Zuhal Akdağ Aşcı, dernek yöneticileri tarafından tamamlanan proje sonrasında geçtiğimiz günlerde dernek yöneticilerini ve aynı zamanda proje ofisi yerinde denetlenerek projenin gidiş süreci hakkında ve uygulama süreçleri yönünde karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.

HATODER’İN ÜÇÜNCÜ PROJESİ YOLDA

Uzman Zuhal Akdağ Aşcı derneğin üçüncü projesi olan “Hand in Hand For Thalassemia” adlı projesi içinde aynı başarı ve özveri ile çalışılması konusunda gerekli tavsiyelerde bulunarak sadece derneklerin bu projelerle yetinmeden bunların dışında diğer Avrupa Birliği Türkiye Ulusal Ajansı projelerinden de yararlanmaları yönünde Erasmus programlarının diğer alt kademe projelerinin takip edilerek, yararlanılması ve yeni projeler üretilmesinin önemine değindi. Dernekleri ayakta tutan başlıca güçlerden birinin de projeler olduğunu dile getiren Aşcı, projeye ortak olarak destek veren kamu kurum ve kuruluşların önemine değindi ve bu süreç içerisinde emeği geçen dernek yöneticilerine, basın-yayın kuruluşlarına, kişi ve kişilere de projelerde yer aldıkları için teşekkür etti. (Haber Merkezi)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 197 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
Facebookta Paylaş Tweetle
Benzer Haberler

Son Eklenen Haberler
ÜZÜMDALI MEZBAHANESİ AÇILDI

ÜZÜMDALI MEZBAHANESİ AÇILDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından hayata geçirilen ‘A  [Devamı]

KADINLAR TÜRKİYE KUPASI HEYECANI BAŞLIYOR

KADINLAR TÜRKİYE KUPASI HEYECANI BAŞLIYOR

Şanlıurfa’nın ev sahipliğinde 27 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında 11 Nisan Sp  [Devamı]

TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ AKŞAM SAAT 20’DE

TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ AKŞAM SAAT 20’DE

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Hatay’ın sosyal ve kültüre  [Devamı]

ŞAHİN’DEN KADINLARA YÖNELİK KANUN TEKLİFİ

ŞAHİN’DEN KADINLARA YÖNELİK KANUN TEKLİFİ

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, sigortalı kadın vatandaşların doğumdan önc  [Devamı]

ANTAKYALI DOKTORUN BAŞARISI!

ANTAKYALI DOKTORUN BAŞARISI!

Uzun yıllar Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi (ZİREM) Vakfı’nın başka  [Devamı]

Resim Galerisi